Powstanie nowy zawód medyczny? "Brakuje personelu"

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Prof. Renata Langfort z Polskiego Towarzystwa Patologów poinformowała, że w zakładach patomorfologii odczuwany jest brak nie tylko lekarzy, ale również personelu, który opracowuje materiał do badania. Kim jest histotechnik, czym jest patomorfologia i dlaczego jest tak ważna?
patomorfologia
Powstanie nowy zawód medyczny? "Brakuje personelu"
shutterstock

"Nie dysponujemy przeszkolonymi w tym celu pracownikami. Do pracy przyjmowane są osoby, które douczamy sami. Na szczęście zaczęło się to zmieniać, ponieważ Krajowy Ośrodek Monitorujący (KOM) w Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO), tj. Narodowy Instytut Onkologii, rozpoczął już szkolenia w tym kierunku" – podkreśla prof. Langfort.

Jak wyjaśniła, jest to "oczywiście początek drogi, ale należałoby uwzględnić dalekosiężny plan szkolenia z efektem końcowym w postaci zawodu histotechnika czy też histotechnologa". - Wszyscy musimy mieć świadomość, że to bardzo odpowiedzialna praca, ponieważ osoby te opracowują materiał, ale też pilnują jego jakości po to, by mógł być odpowiednio wykorzystany w diagnostyce molekularnej – dodała.

Zdaniem ekspertki, brakuje personelu opracowującego materiał do badania. Tymczasem dobra jakość badań patomorfologicznych i molekularnych jest niezwykle istotna w procesie diagnostyki i leczenia.

Czym jest diagnostyka patomorfologiczna?

Diagnostyka patomorfologiczna to dziedzina medycyny, która zajmuje się oceną zmian w budowie tkanek i komórek organizmu, aby ustalić przyczynę choroby. Jej podstawą jest analiza materiału biologicznego pobranego od pacjenta – może to być wycinek skóry, fragment narządu po operacji, płyn z jam ciała czy nawet materiał z biopsji cienkoigłowej. Badania te przeprowadza specjalista – lekarz patomorfolog – najczęściej z użyciem mikroskopu.

Na czym polega badanie?

Po pobraniu materiału, tkanka trafia do laboratorium patomorfologicznego, gdzie zostaje odpowiednio przygotowana. Następnie lekarz analizuje próbkę pod mikroskopem, poszukując nieprawidłowości w budowie komórek, ich rozmieszczeniu, wyglądzie jąder komórkowych czy obecności stanów zapalnych lub nacieków nowotworowych. W razie potrzeby wykonuje się również barwienia specjalne oraz badania immunohistochemiczne lub molekularne, które pozwalają na dokładniejsze rozpoznanie choroby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co można zdiagnozować?

Diagnostyka patomorfologiczna jest nieoceniona w wykrywaniu nowotworów – zarówno łagodnych, jak i złośliwych. To właśnie patomorfolog określa, z jakim typem nowotworu mamy do czynienia, czy zmiana jest agresywna, czy też nie, i czy została usunięta w całości podczas operacji. Oprócz tego badania patomorfologiczne pozwalają rozpoznać choroby zapalne (np. jelit, wątroby, nerek), choroby autoimmunologiczne, zmiany zwyrodnieniowe, a także niektóre infekcje, takie jak gruźlica czy zakażenia wirusowe.

Badania patomorfologiczne wykonuje się w szpitalach, przy laboratoriach diagnostycznych oraz w niektórych pracowniach prywatnych. Materiał do analizy zazwyczaj pobiera lekarz specjalista – chirurg, ginekolog, internista lub dermatolog – który kieruje pacjenta na odpowiednią procedurę diagnostyczną, np. biopsję.

Dlaczego jest to tak ważne?

Diagnostyka patomorfologiczna jest często kluczowym etapem w procesie leczenia. To na podstawie jej wyników lekarze decydują o dalszym postępowaniu – czy konieczna jest operacja, chemioterapia, radioterapia czy może wystarczy leczenie zachowawcze. W wielu przypadkach to właśnie patomorfolog stawia ostateczną diagnozę, od której zależy życie pacjenta.

"Olbrzymie pieniądze pójdą na zmarnowanie"

Jak podkreśla prof. Renata Langfort, NFZ wydał ponad 7 mld zł na leczenie w ramach programów lekowych, jednak środki na diagnostykę są w porównaniu z tą kwotą niewielkie i stanowią kroplę w morzu potrzeb.

- Tymczasem korzyści, jakie pacjent odniesie z leczenia bardzo drogimi lekami zależą od tego, czy jest dobrze zdiagnozowany. Jeśli nie jest, wielkie środki zostaną zmarnotrawione. Dlatego wydatkowaniu olbrzymich pieniędzy na nowoczesne terapie onkologiczne powinna towarzyszyć dbałość o diagnostykę – wskazała.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link