
Spis treści
HPV, czyli ludzki wirus brodawczaka, odpowiada za wiele nowotworów. Choć zakażenie tym wirusem następuje głównie drogą płciową, można mu skutecznie zapobiec dzięki szczepieniom. Eksperci zalecają, by szczepić dzieci już od 9. roku życia – im wcześniej, tym skuteczniej. Dowiedz się, jak działa szczepionka przeciw HPV, kogo chroni i dlaczego warto skorzystać z bezpłatnego programu szczepień w Polsce.
Czym jest HPV i jakie nowotwory wywołuje?
HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.
Zakażenia HPV dotyczą obu płci. Nowotwory złośliwe i choroby związane z zakażeniem HPV u mężczyzn obejmują: raka prącia, raka odbytu, a także brodawki narządów płciowych (kłykciny kończyste).
Dlaczego warto szczepić dzieci przeciw HPV?
Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Jest to jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów zapobiegania nowotworom związanym z HPV. Szczepionka stymuluje układ odpornościowy do wytworzenia przeciwciał, które neutralizują wirusa i zapobiegają zakażeniu.
Szczepionka chroni przed zakażeniem wirusem HPV przenoszonym głównie drogą płciową. Szczepienia, którym poddadzą się chłopcy będą w przyszłości chronić również pośrednio kobiety, które w ten sposób unikną od nich zakażenia wirusem HPV. Zaszczepieni mężczyźni, którzy nie będą nosicielami wirusa HPV, przerywają łańcuch zakażenia. To zmniejsza liczbę przypadków raka szyjki macicy oraz innych nowotworów wywołanych przez HPV wśród kobiet.
Od kiedy szczepić przeciw HPV? Rekomendacje ekspertów
Na podstawie analizy międzynarodowych wytycznych praktyki klinicznej dotyczących stosowania szczepionek przeciwko HPV wskazano, że rutynowe szczepienie przeciwko HPV jest zalecane od 9. roku życia niezależnie od płci (AIH 2023, WHO 2022, CPS 2018, ACS 2020) lub od 11. roku życia ze wskazaniem, że można je podawać już od 9. roku życia (ACOG 2020, CDC 2021). Wyniki przeglądu systematycznego wskazały, że skuteczność szczepionki była najwyższa w najmłodszych grupach wiekowych i stopniowo spadała z każdym kolejnym rokiem rozpoczęcia szczepienia.
W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są dwie szczepionki. Są to: 2-walentana szczepionka Cervarix oraz 9-walentna szczepionka Gardasil 9.
Jak zapisać dziecko na szczepienie?
Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:
- w przychodni podstawowej oieki zdrowotnej,
- przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP),
- przez aplikację mojeIKP.
Szczepionki przeciw HPV podaje się w postaci domięśniowej iniekcji, w mięsień naramienny. Przeciwciała, które powstają po szczepieniu, chronią przed zakażeniem HPV. W razie kontaktu z prawdziwym HPV opłaszczają go i uniemożliwiają mu wniknięcie do komórek nabłonka. W ten sposób nie dochodzi do zakażenia.