Atakują jelita, wątrobę i mózg. Zarażają 50 mln ludzi rocznie. Kto jest szczególnie narażony?

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pełzak czerwonki powoduje chorobę zwaną pełzakowicą lub czerwonka pełzakową. Pierwotniak Entamoeba histolytica nie tylko zabija ludzkie komórki. Wykorzystuje także ich szczątki, by się zamaskować. O pierwotniaku pisze magazyn "Trends in Parasitology".
Entamoeba histolytica pełzak czerwonki
Te pierwotniaki atakują wątrobę i mózg. Zarażają 50 mln ludzi rocznie
ShutterStock

Zarazić można się przez brudne ręce, zakażony pokarm lub wodę. Pełzak czerwonki (Entamoeba histolytica) wywołujący pełzakowicę atakuje zwykle osoby stale lub czasowo przebywające w rejonach tropikalnych, na obszarach o niskich standardach sanitarnych.

Zakazić można się najczęściej drogą pokarmową, przez brudne ręce, pokarm lub wodę zanieczyszczone cystami pochodzącymi z kału innej osoby zakażonej tym pasożytem. Do zakażenia dochodzi także przez kontakty seksualne.

Z połkniętych cyst w końcowym odcinku jelita cienkiego lub w jelicie grubym rozwijają się formy inwazyjne - trofozoity. Trofozoity mogą uszkadzać błonę śluzową jelita, czego objawem jest domieszka krwi w stolcu.

Pełzaki mogą przedostawać się także do krwi, a z nią do wątroby i innych narządów. Co więcej, entamoeba histolytica wytwarza substancje, które "rozpuszczają" tkanki i powodują obumieranie komórek wskutek czego powstają ropnie.

50 mln zakażeń rocznie

Pierwotniak co roku zaraża około 50 milionów ludzi. Ameba często powoduje jedynie biegunkę, ale gdy przedostanie się z jelita do krwiobiegu może uszkodzić wątrobę, mózg czy płuca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z powodu tego rodzaju powikłań umiera około 70 tysięcy osób rocznie. Ponadto, pełzaki czerwonki są zdolne do zniszczenia ludzkich komórek każdego rodzaju – w tym białych krwinek, które są wyspecjalizowane do walki z podobnymi zagrożeniami.

Diagnostyka i leczenie

Rozpoznanie opiera się na badaniu kału (mikroskopowym lub PCR), badaniach krwi oraz, w razie potrzeby, badaniach obrazowych (np. USG jamy brzusznej przy podejrzeniu ropnia). Leczenie obejmuje stosowanie leków przeciwpierwotniakowych.

Profilaktyka – jak się chronić?

Najważniejsze środki ostrożności to:

- picie wyłącznie przegotowanej lub butelkowanej wody, zwłaszcza w krajach o podwyższonym ryzyku,
- dokładne mycie rąk, zwłaszcza przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety,
- unikanie surowych owoców i warzyw, jeśli nie jesteśmy pewni ich czystości,
- dbanie o higienę osobistą i sanitarną.

Naukowcy chcą zrozumieć mechanizmy wykorzystywane przez pierwotniaka

Katherine Ralston z University of California w Davis i jej zespół pracują nad zrozumieniem mechanizmów wykorzystywanych przez niebezpiecznego pierwotniaka. Wiedza na ten temat może pozwolić opracować środki zaradcze, takie jak nowe terapie czy szczepionki.

Pełzak czerwonki nie pożera w całości komórek, które zabija. Jak zauważyła w roku 2014 Ralston, nie chodzi tu o wstrzykiwanie trucizny, ale "obgryzanie" zaatakowanych komórek, w wyniku czego ich pochłonięte fragmenty gromadzą się wewnątrz ameby.

Ralston odkryła także, w 2022 roku, że po wchłonięciu przez amebę fragmentów ludzkich komórek staje się ona odporna na ważny składnik ludzkiego układu odpornościowego - białka dopełniacza, czyli klasę cząsteczek, które znajdują i zabijają atakujące komórki.

Jak wynika z badań Ralston i studentów studiów podyplomowych Maury Ruyechan i Wesleya Huanga, ameba staje się odporna na białka dopełniacza, pobierając białka z zewnętrznych błon ludzkich komórek i umieszczając je na swojej powierzchni.

Dwa z ludzkich białek zapobiegają przyczepianiu się białek dopełniacza do powierzchni ameby co sprawia, że ameby zabijają ludzkie komórki, a następnie się za nie niejako "przebierają".

W 2013 roku odkryto, że E. histolytica wykorzystuje proces komórkowy zwany "hamowaniem RNA" (RNAi), aby kontrolować ekspresję swoich genów. Ralston i jej współpracownicy wykorzystali "bibliotekę RNAi" do hamowania ekspresji każdego z 8734 znanych genów pasożyta indywidualnie.

Obecnie przedstawili plan wykorzystania systemu RNAi do szybkiej identyfikacji genów, które są niezbędne amebie do wykonywania kluczowych czynności - "gryzienia" ludzkich komórek lub kradzieży ich białek.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link