Fizjoterapeuci w szkołach? Ministerstwo rozwiewa wątpliwości

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Fizjoterapeuci nie będą świadczyć rehabilitacji w szkołach – to świadczenie zdrowotne. Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz wskazuje, w jakim zakresie fizjoterapeuci mogą działać w placówkach oświatowych.
fizjoterapia w szkołach fizjoterapeuta kwalifikacje edukacja zdrowotna 2025 rewalidacja w szkole rehabilitacja a edukacja fizjoterapeuta w systemie edukacji zdrowie w szkole ministerstwo edukacji kwalifikacje nauczycieli profilaktyka zdrowotna dzieci dziecko rehabilitant
Fizjoterapeuci w szkołach? Ministerstwo rozwiewa wątpliwości
ShutterStock

Czy fizjoterapeuci powinni być zatrudniani w szkołach? Podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. zdrowia publicznego pojawił się pomysł zaangażowania ich w działania profilaktyczne w placówkach edukacyjnych. W odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz jednoznacznie odniosła się do tego tematu. Wyjaśniła, że fizjoterapia to świadczenie zdrowotne, które nie może być realizowane w szkole, ale wskazała też, w jakim zakresie specjaliści mogą wspierać uczniów.

Fizjoterapia a usprawnianie ruchowe – gdzie przebiega granica?

Propozycja, by to fizjoterapeuci byli zatrudniani w szkołach w celu prowadzenia prozdrowotnych działań profilaktycznych została zaprezentowana podczas posiedzenia podkomisji stałej ds. zdrowia publicznego.

Do sprawy w odpowiedzi na poselską interpelację odniosła się wiceminister edukacji. Na pomysł, by fizjoterapeuci zostali zaangażowani w działania profilaktyczne w szkołach, Paulina Piechna-Więckiewicz odpowiedziała: - Usprawnianie ruchowe nie może być utożsamiane z fizjoterapią (rehabilitacją ruchową) będącą świadczeniem zdrowotnym. Wyroki sądów potwierdzają, że rehabilitacja nie jest świadczeniem udzielanym przez szkołę.

Co orzekły sądy w sprawie rehabilitacji w szkołach?

Piechna-Więckiewicz poinformowała, że rehabilitacja nie jest świadczeniem udzielanym przez szkołę, o czym świadczą wyroki sądów.

Wiceminister edukacji powołała się na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 25 lutego 2019 roku, w którym stwierdzono, że „zajęcia rewalidacyjne nie są zajęciami rehabilitacji ruchowej, ale celem tych zajęć/oddziaływań rewalidacyjnych jest rozwój i aktywizowanie tych wszystkich właściwości intelektualnych i osobowości ucznia, które umożliwiają mu pełne uczestnictwo w procesie dydaktyczno-wychowawczym realizowanym w szkole, a w dalszej kolejności przygotują go do dorosłego życia. Jak z tego wynika, celem tych zajęć nie jest usprawnianie ruchowo-fizyczne, ale realizowanie procesu kształcenia”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto może prowadzić zajęcia rewalidacyjne z uczniami z niepełnosprawnościami?

Jak wskazała Paulina Piechna-Więckiewicz, w przypadku uczniów z niepełnosprawnością ruchową, zajęcia rewalidacyjne mogą obejmować wsparcie w zakresie rozwoju fizycznego i motorycznego. Takie z kolei zajęcia mogą być prowadzone przez specjalistów zatrudnionych w szkole: pedagog, psycholog, terapeuta pedagogiczny lub inny specjalista (w tym fizjoterapeuta), posiadający kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami.

- Natomiast zgodnie z przepisami § 34 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, absolwenci studiów na kierunku fizjoterapia lub studiów w zakresie fizjoterapii lub rehabilitacji ruchowej posiadający przygotowanie pedagogiczne mają kwalifikacje do prowadzenia zajęć w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dzieckazaznaczyła wiceminister.

Fizjoterapeuci będą mogli nauczać nowego przedmiotu edukacja zdrowotna

Wiceminister przypomniała również, że osoby, które ukończyły studia przygotowujące do wykonywania zawodu fizjoterapeuty i posiadają przygotowanie pedagogiczne, będą mogły nauczać nowego przedmiotu edukacja zdrowotna, który w formie nieobowiązkowej wejdzie do szkół od września 2025 roku.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link