Bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla dzieci po 14. roku życia

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło program bezpłatnych szczepień przeciw HPV. Od 15 maja 2025 r. dzieci, które rozpoczęły szczepienie przed ukończeniem 14. roku życia, mogą dokończyć je nawet po urodzinach. Sprawdź, kto może skorzystać z programu, jak działa szczepionka i dlaczego warto zaszczepić dziecko przeciw wirusowi HPV.
szczepienie HPV 2025 szczepionka przeciw HPV dla dzieci HPV objawy i profilaktyka bezpłatne szczepienia dzieci zdrowie dzieci rak szyjki macicy profilaktyka Gardasil9 Cervarix Ministerstwo Zdrowia HPV program szczepień ochronnych brodawczak ludzki
Bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla dzieci po 14. roku życia
Shutterstock

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) odpowiada za wiele groźnych nowotworów, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Skuteczną i bezpieczną metodą profilaktyki są szczepienia. W Polsce program bezpłatnych szczepień przeciw HPV obejmuje dzieci między 9. a 14. rokiem życia. Od 15 maja 2025 roku obowiązują nowe zasady, które umożliwiają dokończenie szczepienia nawet po 14. urodzinach, jeśli pierwsza dawka została podana wcześniej. To ważna zmiana, szczególnie dla rodzin, które z różnych przyczyn rozpoczęły cykl szczepień późno.

Dla kogo są bezpłatne szczepienia przeciw HPV?

Z programu mogą skorzystać dzieci, które ukończyły 9 lat, ale nie ukończyły jeszcze 14 lat. Szczepienie jest dwudawkowe i najlepiej rozpocząć je jak najwcześniej.

Od 15 maja 2025 roku dzieci, które przyjęły pierwszą dawkę szczepionki przed ukończeniem 14. roku życia, mogą otrzymać drugą dawkę nawet po urodzinach – w ciągu 6–12 miesięcy od pierwszej. Dzięki temu więcej dzieci będzie mogło zakończyć cykl szczepienia w ramach programu.

Dlaczego warto zaszczepić dziecko przeciw HPV?

HPV to wirus przenoszony drogą płciową, z którym kontakt ma aż 80 proc. ludzi w ciągu życia. Zakażenie może prowadzić do nowotworów i innych schorzeń, takich jak:

  • rak szyjki macicy, pochwy, sromu (kobiety),
  • rak prącia (mężczyźni),
  • nowotwory odbytu, gardła i krtani (obie płcie),
  • brodawki płciowe czyli kłykciny kończyste,
  • brodawczakowatość krtani.

Szczepienie chroni nie tylko dziecko, ale również jego przyszłego partnera.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek przeciw HPV

Szczepionki przeciw HPV – Cervarix (2-walentna) i Gardasil9 (9-walentna) – są jednymi z najlepiej przebadanych preparatów szczepionkowych na świecie. Ich skuteczność w zapobieganiu zakażeniom HPV i stanom przedrakowym wynosi ponad 90 proc.

Na świecie podano już setki milionów dawek – preparaty są uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane. Obie szczepionki zapewniają wysoką ochronę i są rekomendowane przez ekspertów. Wybór można skonsultować z lekarzem POZ.

Jak zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV?

Szczepienie można wykonać w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). Ze względu na to, że nie wszystkie przychodnie udostępniają terminy przez Internetowe Konto Pacjenta lub aplikację mojeIKP, najlepiej umówić się bezpośrednio w przychodni.

Na szczepienie należy przyprowadzić dziecko zdrowe, bez objawów ostrej infekcji i gorączki.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link