Asystent osobisty dla osób z niepełnosprawnościami już w 2025 roku? Rząd zapowiada rewolucję

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nowa ustawa ma zagwarantować osobom z niepełnosprawnościami bezpłatny dostęp do asystenta osobistego. Wiceminister Łukasz Krasoń zapowiada: to nie koszt, to inwestycja w samodzielność i aktywność zawodową tysięcy obywateli.
asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami Łukasz Krasoń aktywizacja zawodowa ustawa o asystencji osobistej pomoc dla niepełnosprawnych usługi społeczne Polska rządowe wsparcie 2025 zatrudnienie wspomagane polityka społeczna projekt ustawy
Asystent osobisty dla osób z niepełnosprawnościami już w 2025 roku? Rząd zapowiada rewolucję
ShutterStock

Usługi asystencji osobistej mają stać się stałym elementem systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Rząd i prezydent przedstawili dwa projekty ustaw, które mają ułatwić codzienne życie oraz umożliwić podjęcie pracy osobom, które do tej pory były wykluczone z rynku pracy z powodu braku odpowiedniego wsparcia. Kluczowe rozwiązania mają wejść w życie już w 2025 roku.

Systemowa asystencja osobista coraz bliżej

O pracach nad przepisami dotyczącymi usługi asystencji osobistej mówił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Łukasz Krasoń. Według niego usługa przyczyni się do aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Wyraził on nadzieję, że systemowy dostęp do usług asystenckich będzie możliwy już w przyszłym roku. Wiceminister zaznaczył, że mądre kierowanie środków na wsparcie osób z niepełnosprawnościami to nie jest tylko koszt, ale przede wszystkim inwestycja.

Krasoń przypomniał, że w resorcie trwają prace nad projektem dotyczącym zatrudnienia wspomaganego.

- To jest coś, co ma w ciągu kilku lat dać pracę kilkunastu tysiącom osób z niepełnosprawnościami, przede wszystkim z niepełnosprawnością intelektualną - wskazał wiceminister.

Bezpłatna pomoc dla osób z niepełnosprawnością – kto skorzysta?

Według regulacji zaproponowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, z usług osobistego asystenta będzie mogła bezpłatnie skorzystać osoba z niepełnosprawnością od 13 do 65 roku życia. Miesięczny wymiar godzin asystencji oraz zakres wsparcia będzie ustalany indywidualnie przez powołany do tego zespół. Obecnie usługi asystenckie realizowane są przez MRPiPS w ramach czasowych programów kierowanych do samorządów i organizacji pozarządowych. Nie ma systemowego uregulowania usług asystenckich tak, by każda osoba potrzebująca miała do nich dostęp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Sejmie procedowany jest prezydencki projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. Regulacja w październiku 2024 r. trafiła do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Według propozycji prezydenta, usługa ma być dostępna w każdym powiecie dla osób powyżej 18 lat i być finansowana z budżetu państwa. Projekt przewiduje od 40 do 200 godzin asystencji osobistej miesięcznie.

Nie tylko pomoc, ale inwestycja w rynek pracy

Łukasz Krasoń podkreślił, że osoby z niepełnosprawnością mogą realizować się na rynku pracy i być jego siłą, wystarczy tylko otwartość ze strony pracodawców. - Cieszę się, że ja też mogę być przykładem tego, jak daleko można zajść posiadając ogromną niepełnosprawność - zaznaczył Krasoń.

Jak dodał, do większej aktywizacji osób z niepełnosprawnościami przyczyni się także wejście w życie systemowej asystencji osobistej, co - jak przyznał - jest dla niego obecnie priorytetem.

- Mówię o tym praktycznie każdego dnia od pół roku, ja już nawet sny mam o tym, jak zrobić, żeby ta usługa w końcu weszła w nasz system prawny, żeby w końcu trafiła do osób z niepełnosprawnościami - powiedział Krasoń. - Bardzo wierzę w to, że usługa asystencji będzie już w przyszłym roku i to nie tylko zaktywizuje osoby z niepełnosprawnościami (...), ale sprawi na początku, że oni zaczną oddychać, a za chwilę zaczną myśleć o swojej przyszłości - dodał.

Usługa asystenta osobistego to priorytet

Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że projekt ustawy o asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami niedługo ma trafić pod obrady Rady Ministrów.

- Jesteśmy bardzo zdeterminowani, by uchwalić te zmiany; to jest w umowie koalicyjnej - zapewnił Kosiniak-Kamysz.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link