Ozdabiała okna w każdym domu w PRL. Ta roślina ma niezwykłe właściwości lecznicze!

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Charakterystyczne, strzępiaste liście z delikatnym meszkiem i gęste gałązki. Ta roślina stała zawsze na parapecie w domach naszych babć. Służyła nie tylko do ozdoby. Wiadomo było, że ma niezwykłe właściwości lecznicze i dobrze ją mieć pod ręką. Nie bez przyczyny nazywano ją anginką. W PRL była bardzo popularna. A jak pachnie! Rozetrzyjcie jej liski w dłoni, a przekonacie się, co to za aromat. 
Ta ozdobna roślina zwana jest nie bez przyczyny anginką
Ta ozdobna roślina zwana jest nie bez przyczyny anginką
shutterstock

O jaką roślinę chodzi? To geranium pachnące, czyli pelargonia pachnąca. Botaniczna nazwa tej rośliny to  (Pelargonium graveolens). Potocznie nazywana bywa anginką lub anginowcem. Ma piękne, zielone liście o ciekawym kształcie. Nie jest jednak tylko rośliną ozdobną. Jej właściwości i bardzo przyjemny, cytrynowy aromat sprawiły, że w przeszłości była wykorzystywana w medycynie ludowej. Jej liście stosowano w celach leczniczych, głównie jako środek przeciwzapalny, przeciwbólowy i przeciwbakteryjny. Zapach anginki jest przyjemny dla ludzi, ale odstrasza owady.   

Anginka - specyfik uniwersalny

Geranium stosowane jest w celach leczniczych, zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Wykorzystywane są liście tej rośliny, olejek geraniowy, nalewka z geranium lub herbata z geranium.

Liście geranium od wielu lat były sprawdzonym sposobem na ból ucha. Urwany listek, zgnieciony w dłoni umieszczano wewnątrz ucha, co pomagało zwalczać stany zapalne.

W przypadku bólów reumatycznych, można zastosować okłady ze świeżych liści geranium lub nacierać bolące miejsca nalewką. Nalewka z geranium powstaje, gdy zalejemy dwie garści drobno pokrojonych, świeżych liści geranium 70 procentowym alkoholem. Po dwóch tygodniach można nalewkę odcedzić i używać do nacierania.

Olejek z geranium stosowany zewnętrznie może łagodzić objawy infekcji skóry, zalecany jest przy problemach z cerą trądzikową i egzemą, a także w przypadku łupieżu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Anginka na przeziębienie 

Ze względu na swoje właściwości antyseptyczne olejek z geranium jest świetnym uzupełnieniem antybiotykoterapii przy zakażeniach bakteryjnych czy grzybiczych. Może np. łagodzić objawy opryszczki. Po rozcieńczeniu można nim smarować zmienione chorobowo miejsce. 

Inhalacje z użyciem olejku geraniowego dobrze robią w przypadku bólu gardła, schorzeń uszu i dróg oddechowych. Przypuszcza się także, że aromatoterapia z użyciem olejku geraniowego może wspomagać leczenie depresji i zaburzeń lękowych. Napar z geranium, który powstaje po zalaniu łyżeczki liści wrzątkiem i zaparzaniu przez 15 minut, można stosować do płukania jamy ustnej i gardła. Jego picie może pomagać przy przeziębieniach.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link