Beata Zatońska
Beata Zatońska, dziennikarka, autorka książek, miłośniczka i znawczyni Włoch oraz filmoznawczyni. Współautorka bloga italianki.pl oraz m.in. książki „Zmontowani”. W Dziennik.pl zajmuje się tematyką show-biznesową oraz lifestylową.
Podają chorym na raka suplementy, odradzają leczenie w szpitalu, chemioterapię i badania takie jak np. biopsja. Naturopaci i inni tego typu "specjaliści" konsultują i zalecają terapie. Efekty są z reguły tragiczne dla pacjentów. O kobiecie, która korzystała z porad naturopaty, opowiedziano w podkaście "Szarlatan".
Dwie trzecie osób, które przeszły zakażenie COVID-19, cierpi z powodu tzw. long COVID. Takie są wyniki właśnie opublikowanych w PLOS Medicine badań. Przez ponad rok doświadczają ograniczonej wydolności fizycznej i gorszych wyników w testach poznawczych.
Z tego powodu co roku umiera w Europie aż 200 tys. osób. Co jest przyczyną tak wysokiej śmiertelności? Chodzi o niestosowanie się do zaleceń terapeutycznych przez pacjentów. To jedno z większych wyzwań, któremu muszą sprostać lekarze.
W przychodniach przybywa pacjentów. W pierwszej połowie stycznia wykryto 1,2 tys. przypadków krztuśca i ponad 3,6 tys. zakażeń wirusem RSV - wynika z nowych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Coraz więcej osób choruje też na grypę, to kilkadziesiąt tysięcy przypadków tygodniowo.
Jest dostępna przez cały rok. Pyszna, chrupiąca i soczysta. Jej liście, zbite w podłużną kolbę, można jeść na surowo i np. dusić. Trochę teraz zapomniana, ale koniecznie trzeba włączyć ją do jadłospisu. Mowa o cykorii, która ma nieocenione właściwości prozdrowotne. Przygotowuje się z niej pyszne sałatki.
Od sierpnia 2024 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące świadczeń rodzinnych i opiekuńczych. W związku z tym od 1 listopada weszły w życie podwyższone stawki tych świadczeń. Świadczenie rodzicielskie ustalono teraz na poziomie 1000 złotych miesięcznie. Kolejna wypłata tego świadczenia zaplanowana jest na luty przyszłego roku. Oto szczegóły.
Obecność śmiertelnego dla bydła wirusa niespełna dwa tygodnie temu wykryto w Niemczech, 70 kilometrów od granicy z Polską. Trwają wzmożone kontrole i działają bramki dezynfekcyjne. Czy wirus jest niebezpieczny dla ludzi? W naszym kraju wykryto za to ogniska zakażeń inną, bardzo niebezpieczną chorobą.
21 stycznia 2025 roku Główny Inspektorat Sanitarny i Narodowy Instytut Leków podpisały porozumienie o współpracy. Obejmuje ono działania w zakresie prewencji zdrowotnej, kontroli jakości suplementów diety oraz wspólnych projektów naukowych i edukacyjnych.
Nowe wyniki badań dają nadzieję. Naukowcy wskazują, co pomoże ograniczyć odkładanie się w mózgu białek. Proces ten jest związany z poważną chorobą degradacyjną.
Lekarze mówią o epidemii. To niezwykle groźny, zagrażający życiu tzw. zespół objawów klinicznych, związanych z czynnościami mózgu. Jeszcze jakiś czas temu mówiło się, że dotyka osoby starsze, teraz jest coraz więcej przypadków wśród ludzi młodych, także dwudziestoletnich.
Kolejki do lekarzy specjalistów, którzy przyjmują w ramach NFZ, to już smutna legenda. Choć NFZ zwiększył nakłady na leczenie ambulatoryjne, nie sprawiło to, że czeka się krócej. Tak wynika ze sprawozdania Narodowego Funduszu Zdrowia za III kwartał 2024 roku. Do najbardziej obleganych specjalistów kolejki wydłużyły się.
Zawiera ją wiele dostępnych na rynku suplementów. Są bardzo chętnie kupowane. O którą witaminę chodzi? To witamina D. Amerykańska organizacja USPSTF ogłosiła, że mimo korzyści zdrowotnych, witamina D i wapń nie zapobiegają złamaniom kości u osób starszych.
W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi przeprowadzono innowacyjną operację u pacjentki z rakiem sutka. Wykonano mastektomię oraz limfadenektomię, czyli usunięcie węzłów chłonnych, i rekonstrukcję usuniętej piersi. Wszystko to podczas jednego zabiegu.
Wiele się ostatnio mówi o "Blue Monday", czyli najsmutniejszym i najgorszym dniu roku. Czy to zjawisko ma poparcie w badaniach naukowych? Psychologowie przestrzegają, by nie ulegać znanemu w psychologii efektowi Golema.
To dobre wiadomości dla tych, którzy potrzebują leczenia sanatoryjnego. Więcej osób będzie mogło skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji w uzdrowiskach. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma na to w br. więcej pieniędzy. Kto może pojechać na taki turnus?