Jak rozpoznać niewydolność serca? Tych objawów nie wolno ignorować

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
W dniach 5-11 maja obchodzimy Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Szacuje się, że w Polsce zmaga się z tą chorobą około 1,2 miliona pacjentów, a liczba ta rośnie. Jakie są objawy niewydolności serca?
nogi kobieta seniorka choroby
Niewydolność serca. Tych objawów nie wolno ignorować
/
Shutterstock

Niewydolność serca to schorzenie, które dotyka miliony osób na całym świecie. Niestety, choroba często rozwija się bez jednoznacznych objawów. Jednak nawet gdy początkowe objawy się pojawią, często mylone są z przemęczeniem.

Objawy niewydolności serca, których nie należy ignorować

Do najczęstszych symptomów niewydolności serca należą: duszność, szybkie męczenie się, obrzęki kończyn dolnych, kołatanie serca i ból w klatce piersiowej. Niekiedy pojawia się również nocne oddawanie moczu i nagłe przybieranie na wadze spowodowane zatrzymywaniem wody w organizmie.

- Obrzęki w przypadku niewydolności serca są wynikiem zaburzeń w krążeniu krwi, które prowadzą do zwiększonego ciśnienia w naczyniach krwionośnych. Ten proces jest związany z ograniczeniem zdolności serca do pompowania krwi, co prowadzi do gromadzenia się płynu w płucach i naczyniach krwionośnych – wyjaśnia dr n. med. Krzysztof Kępa, kardiochirurg American Heart of Poland.

Dodaje, że w rezultacie płyn zaczyna wyciekać z naczyń krwionośnych do tkanki podskórnej, powodując obrzęki, które mogą występować w różnych częściach ciała. Najczęściej jednak dotyczą kończyn dolnych, twarzy i jamy brzusznej.

"Obrzęki zwykle pojawiają się pod koniec dnia i mogą zmniejszyć się lub zniknąć po nocy w pozycji leżącej, kiedy płyn zostaje wchłonięty z powrotem” – dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niewydolność serca dotyczy nie tylko seniorów

Choć niewydolność serca kojarzona jest głównie z osobami w podeszłym wieku, może dotknąć również ludzi młodych. Przyczynami bywają wrodzone wady serca, wirusowe zapalenie mięśnia sercowego, choroby autoimmunologiczne, a także nadużywanie alkoholu, narkotyków czy niektórych leków.

"U młodszych pacjentów zdarza się, że pierwszym poważnym objawem jest nagła duszność przy niewielkim wysiłku lub uczucie kołatania serca. Dlatego tak ważna jest czujność i regularne badania kontrolne, szczególnie po przebyciu infekcji wirusowych, jak np. powszechna ostatnio grypa, po jej ciężkim przebiegu" - dodaje kardiochirurg.

Niewydolność serca - leczenie i styl życia

Współczesna medycyna ma coraz więcej narzędzi i skutecznych metod leczenia niewydolności serca - od farmakoterapii, przez zabiegi kardiochirurgiczne, po urządzenia wspomagające pracę serca.

"Oprócz leczenia farmakologicznego ogromne znaczenie ma zmiana stylu życia. Kluczowe są ograniczenie soli, kontrola wagi, regularna, umiarkowana aktywność fizyczna oraz rezygnacja z używek" - podkreśla dr Kępa.

Zaleca się także regularne szczepienia ochronne, unikanie gorącego i wilgotnego klimatu oraz ostrożność w stosowaniu niektórych leków dostępnych bez recepty, takich jak popularne leki przeciwbólowe z grupy NLPZ.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link