
Spis treści
Z programu „Moje Zdrowie” mogą skorzystać osoby w wieku od 20 do 49 lat jednak nie częściej niż raz na 5 lat. Z kolei osoby powyżej 49. roku życia mogą korzystać z programu nie częściej niż co 3 lata. Od ostatniego badania w ramach programu "Profilaktyka 40+” musi jednak upłynąć co najmniej 12 miesięcy.
Program "Moje Zdrowie". Jaki jest jego cel?
Jak podkreśla szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna, program ma na celu wprowadzenie nawyku regularnych badań profilaktycznych. Będą one podobne do tych, które od lat wykonuje się w przypadku dzieci i młodzieży.
"Od dziesięcioleci jesteśmy przyzwyczajeni do okresowych profilaktycznych badań dzieci i młodzieży. W ten sposób rodzice dbają o to, czy ich dziecko rozwija się prawidłowo, czy nie pojawiły się wady rozwojowe lub choroby. Bardzo często jednak dorośli zapominają, aby taką samą troską otoczyć samych siebie. Dlatego dzisiaj wprowadzamy taki bilans zdrowia również dla osoby dorosłej" – powiedziała Leszczyna.
Pacjenci otrzymają ankietę
Pacjenci posiadający Internetowe Konto Pacjenta będą mogli od 5 maja wypełnić specjalnie przygotowaną ankietę. Jej celem jest ukierunkowanie badań i personelu medycznego na potrzeby zdrowotne danego pacjenta.
" Pytamy o podstawowe rzeczy, takie jak waga, wzrost, używanie nikotyny, dotychczasowe problemy zdrowotne, onkologia oraz różnego rodzaju uzależnienia. Ankieta jest w sumie prosta, z rozszerzeniami w obszarach, które potwierdzamy. Jeżeli potwierdzamy palenie tytoniu, otwiera się szczegółowa ankieta dotycząca rodzaju i ilości tytoniu. To samo dotyczy używania alkoholu" — podkreśliła.
Następnie placówka POZ pobiera wyniki ankiety i generuje skierowanie na badania diagnostyczne. W przypadku badań istnieje tzw. panel podstawowy, który obejmuje wszystkie badania bez względu na wynik ankiety. Pacjenci mogą skorzystać z programu u swojego lekarza POZ, pielęgniarki lub położnej.
Program "Moje Zdrowie” – jakie badania obejmie?
W ramach bilansu zdrowia w pakiecie podstawowym znajdują się takie badania jak:
- morfologia krwi,
- poziom glukozy we krwi,
- kreatynina i eGFR,
- lipidogram (cholesterol całkowity, LDL, HDL, cholesterol nie-HDL oraz triglicerydy),
- hormon tyreotropowy (TSH - wykrywa zaburzenia czynności tarczycy),
- badanie ogólne moczu
Rozszerzone badania diagnostyczne zlecane w zależności od wieku i wyniku ankiety to:
- Aminotransferaza alaninowa (ALAT),
- Aminotransferaza asparaginianowa (ASPAT),
- Gamma glutamylotranspeptydaza (GGTP) - próby wątrobowe,
- PSA całkowity (wskaźnik przerostu prostaty) u mężczyzn powyżej 50 roku życia,
- Anty-HCV (wirusowe zapalenie wątroby typu C),
- Lipoproteina A – wykonywana raz w życiu między 20 a 40 rokiem życia (ocena ryzyka chorób sercowo-naczyniowych).