Według szacunków, ok. 1,2 mln Polaków może cierpieć na niewydolność serca. Z kolei British Heart Foundation podkreśla, że ok. 40 proc. dotkniętych nią osób to osoby z ciężką niewydolnością, którą można byłoby wykryć wcześniej np. nie bagatelizując objawów.
Niewydolność serca może rozwijać się przez wiele lat będąc efektem innych schorzeń, takich jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca czy cukrzyca. Niewydolność serca nie oznacza, że serce przestaje bić – oznacza, że jego wydajność jest obniżona, co prowadzi do szeregu objawów wpływających na jakość życia. Okazuje się jednak, że schorzenie to może dawać różnorodne objawy.
Jakie są przyczyny niewydolności serca?
Przyczyny niewydolności serca są różnorodne, ale najczęstsze jest to uszkodzenie mięśnia sercowego na skutek zawału, długotrwałe nadciśnienie, które obciąża serce, oraz wady zastawkowe, które zaburzają przepływ krwi. W niektórych przypadkach niewydolność serca może być efektem kardiomiopatii – choroby, w której mięsień sercowy jest osłabiony lub zniekształcony. Ponadto, ryzyko wystąpienia tej choroby mogą zwiększać czynniki takie jak palenie papierosów, otyłość, brak aktywności fizycznej i niezdrowa dieta.
Ten objaw może świadczyć o niewydolności serca
Niewydolność serca niezależnie od tego, czy ma charakter ostry czy przewlekły jest schorzeniem niebezpiecznym. Najczęściej kojarzy się ono z uciskiem w klatce piersiowej i dusznościami. Warto jednak wiedzieć, że oprócz tego istnieją także mniej oczywiste symptomy. Jednym z nich jest obrzęk stóp.
Obrzęk może pojawić się na stopach, a także na kostkach i łydkach. Opuchlizna to najczęściej rezultat zastoinowej niewydolności serca wynikający z tego, że komory nie są w stanie pompować odpowiedniej ilości krwi. Opuchlizna może pojawiać się w trakcie dnia.
Innym objawem, który może świadczyć o niewydolności serca jest ciągłe zmęczenie. Może być ono wynikiem niedotlenienia mięśni. Nie należy bagatelizować także duszności, które najpierw mogą występować wyłącznie przy nadmiernym wysiłku, a następnie również w spoczynku. O niewydolności serca mogą również świadczyć kaszel nocny, brak apetytu, uczucie pełności, dezorientacja, nieregularne bicie serca.
W przypadku zauważenia takich objawów nie należy czekać. Warto udać się jak najszybciej do lekarza i wykonać odpowiednie badania diagnostyczne.
Serwis ma charakter informacyjny. Jego zawartość stanowi jedynie wyraz poglądów autorów poszczególnych publikacji lub też odzwierciedlenie ich wiedzy. Zawarte w Serwisie treści oraz sposób ich przekazania, bez względu na osobę autora publikacji, w żadnej mierze nie stanowią czynności z zakresu świadczenia usług medycznych, diagnozy, konsultacji lekarskiej, świadczenia pomocy prawnej, ani innego rodzaju poradnictwa zdrowotnego.