Kary idące w setki tysięcy. Walka z tymi, których działalność zagraża zdrowiu i życiu

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Wkrótce pojawią się przepisy, które zwalczają znachorów i szarlatanów. Za "leczenie" niezgodnie z nauką grozić miałaby kara do 500 tys. zł. Prace nad nowymi uregulowaniami są bardzo zaawansowane.  
Zdarza się, że osoby poważnie chore zwracają się o pomoc do osób spoza systemu ochrony zdrowotnej
Zdarza się, że osoby poważnie chore zwracają się o pomoc do osób spoza systemu ochrony zdrowotnej
Shutterstock

Celebryci, bioenergoterapeuci, inżynierowie - czyli osoby bez wykształcenia medycznego, diagnozujące choroby i proponujący "cudowne terapie", które nie są naukowo potwierdzone, niebawem mogą płacić bardzo wysokie kary administracyjne. 

Wysokie kary

Na początku października w rozmowie z Wirtualną Polską Rzecznik Praw Pacjenta  zapowiadał, że jeszcze w roku 2024 będą gotowe przepisy zwalczające znachorów i szarlatanów.  Za diagnozowanie i leczenie niezgodne z aktualną wiedzą medyczną będzie grozić nawet 500 tys. złotych kary

- Prace nad przepisami, które pozwolą na skuteczną walkę z osobami, których działalność zagraża zdrowiu i życiu pacjentów, są bardzo zaawansowane - poinformowała redakcję Rynku Zdrowia Anna Hernik-Solarska, rzecznik prasowy RPP.

Obecne rozwiązania prawne

Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty z 5.12.1996 r. (dalej: ZawLekDentU) przewiduje odpowiedzialność karną za udzielanie świadczeń zdrowotnych polegających na rozpoznawaniu chorób oraz ich leczeniu przez osoby nieposiadające do tego uprawnień. Artykuł 58 ZawLekDentU stanowi: "Kto bez uprawnień udziela świadczeń zdrowotnych polegających na rozpoznawaniu chorób oraz ich leczeniu, podlega karze grzywny". Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej albo wprowadza w błąd co do posiadania takiego uprawnienia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Postępowanie w sprawach, o których mowa w ust. 1, toczy się według przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link