
Spis treści
Funkcje witaminy B12 w organizmie
Witamina B12 (inaczej kobalamina) jest dostarczana organizmowi głównie z produktów pochodzenia zwierzęcego. Nie jest ona wytwarzana przez organizm ludzki ani nie występuje w produktach roślinnych. Chociaż niektóre algi (jak spirulina czy chlorella) oraz bakterie również potrafią produkować analogi tej witaminy, są one w formie nieprzyswajalnej przez człowieka.
Witamina B12 jest kluczowa dla wielu funkcji organizmu, takich jak:
- Produkcja czerwonych krwinek (erytrocytów) w szpiku kostnym.
- Tworzenie osłonek mielinowych i neuroprzekaźników w układzie nerwowym.
- Udział w przemianach węglowodanów, tłuszczów i białek, co jest kluczowe dla produkcji energii.
- Udział w syntezie DNA wraz z kwasem foliowym, co sprzyja podziałowi komórkowemu.
Wpływ na tak ważne obszary działania organizmu sprawia, że naukowcy bacznie przyglądają się kobalaminie. Niewłaściwe poziomy witaminy B12 mogą wskazywać na niepokojące zmiany w organizmie.
Wysokie stężenie witaminy B12 a rak wątroby
W 2022 roku przeprowadzono metaanalizę, aby zweryfikować, co już wiadomo na temat stężenia witaminy B12 a występowaniem nowotworów. W analizowanych sześciu badaniach zauważono współwystępowanie raka wątroby i wysokiego poziomu witaminy B12.
Wątroba jest głównym narządem, który przechowuje i metabolizuje witaminę B12. Gdy komórki wątroby są uszkodzone, witamina B12 jest uwalniana do osocza. Stopień uszkodzenia tkanki wątroby wpływa na stężenie witaminy B12 w osoczu i jest czynnikiem powodującym rozwój nowotworu.
Uszkodzenia tkanki tego narządu mogą być powodowane przez już toczące się procesy nowotworowe. Aczkolwiek, najczęstszymi znanymi przyczynami są:
- Infekcje wirusowe, szczególnie wirusy zapalenia wątroby typu B (HBV) i C (HCV).
- Wieloletnie stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.
- Nadmierne spożycie alkoholu — przewlekłe picie alkoholu może prowadzić do marskości wątroby.
- Czynniki metaboliczne, takie jak otyłość i cukrzyca, które mogą powodować stłuszczenie wątroby.
- Dieta uboga w błonnik i bogata w tłuszcze nasycone.
- Palenie tytoniu.
Naukowcy stwierdzili, że wcześniejsza suplementacja witaminą B12 nie miała związku z rozwojem raka. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że osoby stosujące suplementację były niedostatecznie zgłaszane w danych z rejestrów zdrowotnych.
6-krotne wyższe ryzyko nowotworu przy podwyższonym poziomie witaminy B12
Inne badanie opublikowane w 2021 roku, przeprowadzone na grupie ponad 9 tysięcy osób, wykazało, że blisko 40% pacjentów z utrzymującym się wysokim poziomem tej witaminy miało zdiagnozowane nowotwory w ciągu 5 lat. W grupie z normalnym lub incydentalnie podwyższonym poziomem witaminy B12 ryzyko to było znacznie niższe. Co więcej, u 22,2% pacjentów rozpoznano przewlekłą chorobę wątroby.
Wysoki poziom stężenia witaminy B12 towarzyszy występowaniu nowotworu wątroby, ale nie jest jego przyczyną. Prowadzi to do postawienia tezy, że witamina B12 może być potencjalnym markerem, który zwiastuje rozwój nowotworu.
Im później zdiagnozowany rak wątroby, tym mniejsza szansa na przeżycie
Późne rozpoznanie raka wątroby wiąże się z niską przeżywalnością. Diagnostyka raka wątroby jest trudna, ponieważ:
- Wczesne stadia choroby często nie dają objawów, lub objawy są niespecyficzne, co może prowadzić do pomyłek z innymi, mniej groźnymi dolegliwościami wątroby.
- Nawet nowoczesne techniki obrazowania, takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny, nie zawsze potrafią wyraźnie rozróżnić nowotworowe guzy od łagodnych zmian, takich jak guzki regeneracyjne.
- Poziom markera nowotworowego AFP (alfa-fetoproteina) może być podwyższony tylko u niektórych pacjentów z rakiem wątrobowokomórkowym.
Kontynuowanie badań nad witaminą B12 i jej związkami z nowotworami może poprawić wczesną diagnostykę nowotworu. Stąd tak ważne jest kontynuowanie badań.
Rak wątroby w Polsce – statystyka
Według najświeższego raportu Nowotwory złośliwe w Polsce w 2022 roku, nowotwór usytuowany w wątrobie był częściej diagnozowano u mężczyzn – 993 niż u kobiet – 609 przypadków. Jako powód zgonu został przypisany 1222 mężczyznom, co uplasowało go na 10 pozycji wśród nowotworowych przyczyn zgonu u mężczyzn. W tym samym czasie na raka wątroby zmarło 793 kobiet.
Źródła:
- Persistent elevation of plasma vitamin B12 is strongly associated with solid cancer, dostęp dn. 29.06.2025 r. https://www.nature.com/articles/s41598-021-92945-y#Sec9
- High Plasma Vitamin B12 and Cancer in Human Studies: A Scoping Review to Judge Causality and Alternative Explanations, dn. 29.06.2025 r. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9658086/#sec1-nutrients-14-04476
- Nowotwory złośliwe w Polsce w 2022 roku dostęp dn. 29.06.2025 r. https://onkologia.org.pl/sites/default/files/publications/2025-02/Nowotwory_2022.pdf