Nowe przepisy dla ratowników medycznych. Motocykle, większe zespoły i leki od świadków wypadków

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Nowe regulacje zwiększają bezpieczeństwo ratowników, wprowadzają motocyklowe jednostki ratownicze i umożliwiają świadkom udzielanie skuteczniejszej pierwszej pomocy.
ambulans karetka ratownictwo medyczne zmiany w ustawie Państwowym Ratownictwie Medycznym motocykle ratownicze pomoc przedmedyczna leki w pierwszej pomocy dodatki dla ratowników nowelizacja ustawy o PRM ZRM MJR dyspozytor medyczny SOR samoobrona dla ratowników pierwsza pomoc zdrowie
Nowe przepisy dla ratowników medycznych. Motocykle, większe zespoły i leki od świadków wypadków
ShutterStock

Nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym

System ratownictwa medycznego w Polsce przechodzi istotne zmiany. Nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, podpisana przez prezydenta RP, zakłada wzmocnienie bezpieczeństwa ratowników, rozszerzenie składu zespołów oraz nowy sposób organizacji pomocy w trudno dostępnych miejscach. Zmiany obejmują również zasady udzielania pierwszej pomocy oraz dodatki za pracę w nocy i święta.

Większe zespoły ratowników i nowe motocykle w akcji

W ustawie znalazł się przepis, który wprowadza trzyosobowe Zespoły Ratownictwa Medycznego (ZRM) oraz Motocyklowe Jednostki Ratownicze (MJR). Obecnie minimalny skład zespołów ustalony jest na poziomie dwóch osób. Liczba i rozlokowanie zespołów ratowniczych w terenie określi wojewódzki plan działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Motocykle ratunkowe dotrą szybciej tam, gdzie karetka będzie miała trudności z dojazdem. MJR będą działać od początku maja do końca września, do 12 godzin dziennie.

Psycholog, samoobrona i szkolenia dla ratowników

Nowe przepisy zapewniają członkom zespołów ratownictwa medycznego wsparcie psychologiczne, cykliczne szkolenia z technik samoobrony oraz sposobów reagowania w trudnych sytuacjach, szczególnie radzenia sobie z agresywnymi pacjentami. Szkolenia będą odbywały się nie rzadziej niż raz na 5 lat i będą finansowane ze środków publicznych.

Dyspozytorzy z krótszym stażem i SOR bliżej pacjentów

Nowela zmienia też zakres doświadczenia dyspozytora medycznego. Dotychczas musiał mieć trzy lata doświadczenia zawodowego. Skrócono to do dwóch lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Każdy SOR ma obsługiwać teren nie większy niż obszar zamieszkały przez 200 tys. mieszkańców, co zapewni dotarcie zespołu do miejsca zdarzenia w ciągu nie dłużej niż 45 minut.

Wyższe dodatki za pracę w nocy i w święta

Wprowadzono również podstawę prawną do wypłaty dodatków za pracę w niedzielę i święta oraz w nocy (45 proc. lub 65 proc. podstawowej pensji). Dotychczas takie prawo mieli tylko ci, którzy pracowali w zespołach stacjonujących przy szpitalu. Teraz dodatki otrzymają nie tylko medycy pracujący w karetkach, ale również m.in. kierowcy karetek i piloci lotniczych zespołów ratownictwa medycznego.

Szybsze przyjmowanie zgłoszeń

Po wybraniu numeru 999 połączenia będą kierowane bezpośrednio do dyspozytorni medycznej z pominięciem centrum powiadamiania ratunkowego. To oznacza szybsze przyjmowanie zgłoszeń.

Świadek wypadku poda lek – nowa definicja pierwszej pomocy

Ustawa rozszerza też definicję pierwszej pomocy. Nowe prawo pozwala na pomoc chorym w nagłych sytuacjach. Świadek wypadku będzie mógł podać poszkodowanemu leki, które ten ma przy sobie, aby mu pomóc i przerwać np. atak padaczkowy, wstrząs anafilaktyczny czy hipoglikemię. Również w szkołach i przedszkolach  nauczyciele i opiekunowie będą mogli podać leki dzieciom przewlekle chorym.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link