Nowa lista refundowanych leków onkologicznych. Ministerstwo Zdrowia ogłasza tańsze terapie

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Ministerstwo Zdrowia opublikowało drugą listę leków o ugruntowanej skuteczności, obejmującą 17 substancji stosowanych w leczeniu nowotworów. Nowa ścieżka refundacyjna ma przyspieszyć dostęp do skutecznych terapii i zmniejszyć ich koszt dla pacjentów.
leki refundowane Ministerstwo Zdrowia refundacja leków 2025 2024 leczenie nowotworów chemioterapia onkologia kardiologia choroby serca lista refundacyjna polityka zdrowotna leki onkologiczne leki kardiologiczne zdrowie publiczne Polska terapia
Nowa lista refundowanych leków onkologicznych. Ministerstwo Zdrowia ogłasza tańsze terapie
Shutterstock

Szybsza refundacja leków onkologicznych – co się zmienia?

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło 8 maja 2025 roku drugą listę leków o ugruntowanej skuteczności, dla których przewidziano szybszą i tańszą ścieżkę refundacyjną. Na listę trafiło 17 substancji czynnych, które będą wykorzystane w terapiach onkologicznych.

- Leki, które znalazły się na liście, zostały wybrane według kryteriów: efekt terapeutyczny, niezaspokojona potrzeba zdrowotna pacjentów i wpływ na budżet płatnika – powiedział wiceminister zdrowia Marek Kos.

Które leki trafiły na listę? Wykaz substancji czynnych

Na drugiej liście leków onkologicznych o ugruntowanej skuteczności znalazły się 4 leki w dostępie aptecznym oraz 13 substancji czynnych stosowanych w chemioterapii. Leki te mają zastosowanie w terapii m.in. białaczki, raka piersi, płuc, jelita grubego, a także w leczeniu powikłań nowotworowych.

Substancje czynne, które znalazły się na liście leków onkologicznych o ugruntowanej skuteczności to:

  • Anastrozol (rak piersi),
  • Dazatinib (białaczka– leczenie osób do 18. roku życia),
  • Deferazyroks (leczenie przewlekłego obciążenia żelazem spowodowanego transfuzjami krwi),
  • Defibrotyd (leczenie ciężkiej postaci zarostowej choroby żył),
  • Eksemestan (zaawansowany rak piersi),
  • Etopozyd w postaci doustnej (rak jajnika, rak jądra, rak płuc),
  • Letrozol (zaawansowany rak piersi),
  • Nab-paklitaksel (przerzutowy rak piersi),
  • Ramucyrumab (rak wątrobowokomórkowy),
  • Regorafenib (rak wątrobowokomórkowy),
  • Topotekan w postaci doustnej (rak płuca),
  • Tretynoina (białaczka),
  • Winblastyna (chłoniak),
  • Winfluina (rak pęcherza moczowego).

Ministerstwo Zdrowia szacuje, że łączna kwota refundacji wyniesie 134,78 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwsza lista leków o ugruntowanej skuteczności

Pierwsza lista leków o ugruntowanej skuteczności zastała przedstawiona 18 października 2024 roku. Obejmuje ona 14 leków kardiologicznych. Leki stosowane w kardiologii, które znajdują się na liście, wybrano spośród niemal 3 tys. propozycji.

W 2023 roku 3,5 mln pacjentów zrealizowało recepty na preparaty z tymi substancjami, a ich wartość przekroczyła 1,64 mld zł. Ścieżka refundacyjna dla tych leków to duże oszczędności zarówno dla firm, jak i dla pacjentów.

Co dalej? Kolejne listy refundacyjne już w 2025 roku

W drugiej połowie 2025 roku zostaną opracowane kolejne listy. Pierwsza z nich obejmie leki ginekologiczne i endokrynologiczna, a kolejna – gastroenterologiczne.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link