2 litry wody dziennie to już przeszłość? Naukowcy zbadali, ile wody dziennie należy pić

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Naukowcy z Narodowego Instytutu Innowacji Biomedycznych, Zdrowia i Żywienia w Japonii przeanalizowali dane niezbędne do określenia rzeczywistego zapotrzebowania na wodę. Dane pochodziły od ponad 5 tys. osób z 23 krajów na całym świecie. Analiza podważa ogólnie przyjętą, popularną zasadę mówiącą o tym, że powinniśmy wypijać 2 litry wody dziennie. Okazuje się, że nie jest to uniwersalną normą.
woda picie wody kobieta
2 litry wody dziennie to już przeszłość? Naukowcy zbadali, ile wody dziennie należy pić
ShutterStock

Woda jest podstawowym składnikiem życia – stanowi około 60 proc. masy ciała dorosłego człowieka i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Każda komórka, tkanka i narząd potrzebują wody do działania. Woda uczestniczy w procesach trawienia, reguluje temperaturę ciała, usuwa toksyny z organizmu, nawilża skórę, wspiera pracę nerek i mózgu, a także wpływa na nasze samopoczucie oraz koncentrację.

Nawet niewielkie odwodnienie może prowadzić do zmęczenia, bólów głowy, pogorszenia nastroju, problemów z koncentracją i spadku wydolności fizycznej. Regularne picie wody pomaga utrzymać równowagę elektrolitową, poprawia trawienie, wspiera metabolizm i ułatwia kontrolę apetytu. To właśnie dlatego picie odpowiedniej ilości wody każdego dnia jest tak ważne – dla zdrowia, energii i ogólnej sprawności organizmu.

Ile wody należy pić każdego dnia?

Badanie japońskich naukowców zostało opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Science". Badacze określili w nim m.in. ilość wchodzącej i wychodzącej z organizmu wody. Według uczonych, to właśnie na podstawie tego parametru można określić jej dzienne zapotrzebowanie.

Dodatkowo, badacze wzięli pod uwagę wiele czynników indywidualnych, takich jak wiek, płeć, masa mięśniowa i procent tkanki tłuszczowej, a także poziom aktywności fizycznej, temperatura i wilgotność otoczenia, a nawet wysokość nad poziomem morza, wskaźnik rozwoju kraju oraz ciążę lub karmienie piersią.

Wyniki badań wskazują, że wymiana wody u osób dorosłych wynosi od 1 do nawet 6 litrów dziennie. Dla przykładu, w przypadku mężczyzn w wieku 20–30 lat wynosi ona średnio 4,3 litra na dobę. Najniższa jest u osób starszych, powyżej 70. roku życia.

Według naukowców, realne zapotrzebowanie na wodę powinno odpowiadać dziennej wymianie. Tę oblicza się z kolei indywidualnie. Do jej określenia należy wziąć pod uwagę wymienione wyżej czynniki. Można także przyjąć, że należy przyjmować 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link