
Spis treści
Woda jest podstawowym składnikiem życia – stanowi około 60 proc. masy ciała dorosłego człowieka i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Każda komórka, tkanka i narząd potrzebują wody do działania. Woda uczestniczy w procesach trawienia, reguluje temperaturę ciała, usuwa toksyny z organizmu, nawilża skórę, wspiera pracę nerek i mózgu, a także wpływa na nasze samopoczucie oraz koncentrację.
Nawet niewielkie odwodnienie może prowadzić do zmęczenia, bólów głowy, pogorszenia nastroju, problemów z koncentracją i spadku wydolności fizycznej. Regularne picie wody pomaga utrzymać równowagę elektrolitową, poprawia trawienie, wspiera metabolizm i ułatwia kontrolę apetytu. To właśnie dlatego picie odpowiedniej ilości wody każdego dnia jest tak ważne – dla zdrowia, energii i ogólnej sprawności organizmu.
Ile wody należy pić każdego dnia?
Badanie japońskich naukowców zostało opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Science". Badacze określili w nim m.in. ilość wchodzącej i wychodzącej z organizmu wody. Według uczonych, to właśnie na podstawie tego parametru można określić jej dzienne zapotrzebowanie.
Dodatkowo, badacze wzięli pod uwagę wiele czynników indywidualnych, takich jak wiek, płeć, masa mięśniowa i procent tkanki tłuszczowej, a także poziom aktywności fizycznej, temperatura i wilgotność otoczenia, a nawet wysokość nad poziomem morza, wskaźnik rozwoju kraju oraz ciążę lub karmienie piersią.
Wyniki badań wskazują, że wymiana wody u osób dorosłych wynosi od 1 do nawet 6 litrów dziennie. Dla przykładu, w przypadku mężczyzn w wieku 20–30 lat wynosi ona średnio 4,3 litra na dobę. Najniższa jest u osób starszych, powyżej 70. roku życia.
Według naukowców, realne zapotrzebowanie na wodę powinno odpowiadać dziennej wymianie. Tę oblicza się z kolei indywidualnie. Do jej określenia należy wziąć pod uwagę wymienione wyżej czynniki. Można także przyjąć, że należy przyjmować 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała.