Kask będzie obowiązkowy? Coraz więcej wypadków z udziałem hulajnóg elektrycznych

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Rośnie liczba wypadków z udziałem hulajnóg elektrycznych w Polsce. Z tego powodu resort infrastruktury zamierza poddać konsultacjom kwestię obowiązku noszenia kasków przez dzieci, które poruszają się na rowerach i hulajnogach elektrycznych.
hulajnoga elektryczna
Kask będzie obowiązkowy? Coraz więcej wypadków z udziałem hulajnóg elektrycznych
Shutterstock

Hulajnogi elektryczne na dobre wpisały się w miejski krajobraz. Są szybkie, ekologiczne i dostępne niemal na każdym rogu. Choć stały się popularnym środkiem transportu idzie za tym także rosnąca liczba wypadków.

Według danych Komendy Głównej Policji, w 2024 roku doszło w Polsce do ponad 1300 wypadków z udziałem użytkowników hulajnóg elektrycznych. Najczęstsze przyczyny to utrata panowania nad pojazdem, zderzenia z pieszymi, nieustąpienie pierwszeństwa, jazda po zmroku bez oświetlenia. Co istotne, w zdecydowanej większości przypadków ofiary wypadków nie miały kasku. W Polsce na chwilę obecną nie ma obowiązku noszenia kasku podczas jazdy hulajnogą elektryczną – ani dla dzieci, ani dla dorosłych.

Będzie obowiązek noszenia kasku na hulajnodze?

Już niedługo mogą pojawić się nowe przepisy. Jak informuje serwis Money.pl, Ministerstwo Infrastruktury planuje zmiany w tym obszarze. Minister Dariusz Klimczak poinformował na platformie X, że przepis wprowadzający obowiązek noszenia kasku przez dzieci poruszające się na rowerach i hulajnogach elektrycznych zostanie poddany konsultacjom z ekspertami oraz konsultacjom społecznym. Minister zapowiedział kampanię informacyjną na ten temat. Wyjaśnił też, że tego typu rozwiązania funkcjonują w wielu krajach Unii Europejskiej.

Liczba wypadków na hulajnogach rośnie z roku na rok

Jak wynika z danych Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, tylko w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2025 roku doszło do 223 wypadków z udziałem hulajnóg elektrycznych. Zginęła w nich jedna osoba, 242 zostały ranne. To duży wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Wówczas było to 121 wypadków i 136 osób rannych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link