Jak złagodzić objawy IBS? 6 skutecznych sposobów

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zespół jelita drażliwego, określany także jako IBS, potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Często wiąże się on z przewlekłym bólem, biegunkami, zaparciami, a także lękiem przed jedzeniem czy nawet rezygnacją z planów towarzyskich. Są jednak sposoby, które pozwalają złagodzić objawy IBS.
ból brzucha, choroba, IBS, zespół jelita drażliwego
Jak złagodzić objawy IBS? 6 skutecznych sposobów
Shutterstock

Poniżej przedstawiamy 6 sposobów na łagodzenie objawów IBS. Choć to, co działa na jedną osobę nie musi działać w przypadku innej, doświadczenia pacjentów wskazują, że kombinacja różnego rodzaju sposobów daje realne rezultaty.

Technika oddychania 4-7-8 – ukojenie dla brzucha i nerwów

IBS nasila się pod wpływem stresu. Jednak zamiast słuchania rad typu "unikaj nerwów" warto wdrożyć konkretną technikę oddechową, którą można wykonać niemal w dowolnym momencie. Jak działa 4-7-8? Oto instrukcja:

– Wdech przez nos (4 sekundy)

– Wstrzymanie oddechu (7 sekund)

– Powolny wydech przez usta (8 sekund)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kawa zbożowa z imbirem zamiast klasycznej

Kofeina może działać drażniąco na jelita, ale rezygnacja z porannego rytuału dla wielu osób może być zbyt dużym wyrzeczeniem. Alternatywa? To kawa zbożowa z dodatkiem imbiru.

Imbir ma działanie przeciwzapalne, rozkurczowe i reguluje perystaltykę. W połączeniu z naturalnym "kawowym" aromatem zbożówki daje komfort i brak nieprzyjemnych objawów po śniadaniu.

Ograniczenie gumy do żucia i pasty do zębów z sorbitolem

To często pomijany temat w kontekście IBS. Sztuczne słodziki jak sorbitol, mannitol czy ksylitol, obecne w gumach, miętówkach i pastach do zębów, działają przeczyszczająco i fermentują w jelitach.

Dieta LOW-FODMAP pod kontrolą dietetyka klinicznego

To najczęściej rekomendowany model żywieniowy dla osób z IBS oparty na eliminacji fermentujących węglowodanów, które nasilają objawy zespołu jelita drażliwego. Dietę LOW-FODMAP warto uzgodnić z dietetykiem i stosować w oparciu o ustalenie indywidualnej tolerancji. Polega ona jednak najczęściej na wykluczeniu m.in. cebuli, czosnku, pszenicy, jabłek, mleka krowiego i roślin strączkowych.

SIBO, czyli przerost flory bakteryjnej w jelicie cienkim

U wielu osób z IBS okazuje się, że przyczyną problemu jest… SIBO, czyli nieprawidłowe namnażanie bakterii w jelicie cienkim. Warto rozszerzyć diagnostykę w tym kierunku.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna

W IBS ogromną rolę odgrywa oś mózg–jelita. Psychoterapia CBT, szczególnie ukierunkowana na objawy jelitowe, jest jedną z najlepiej udokumentowanych form terapii. Udowodniono, że pomaga ona zmniejszyć lęk związany z jedzeniem i wypróżnieniem, pozwala poprawić jakość życia oraz zmniejszyć objawy bólowe i biegunki/zaparcia.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link