
Spis treści
- Technika oddychania 4-7-8 – ukojenie dla brzucha i nerwów
- Kawa zbożowa z imbirem zamiast klasycznej
- Ograniczenie gumy do żucia i pasty do zębów z sorbitolem
- Dieta LOW-FODMAP pod kontrolą dietetyka klinicznego
- SIBO, czyli przerost flory bakteryjnej w jelicie cienkim
- Psychoterapia poznawczo-behawioralna
Poniżej przedstawiamy 6 sposobów na łagodzenie objawów IBS. Choć to, co działa na jedną osobę nie musi działać w przypadku innej, doświadczenia pacjentów wskazują, że kombinacja różnego rodzaju sposobów daje realne rezultaty.
Technika oddychania 4-7-8 – ukojenie dla brzucha i nerwów
IBS nasila się pod wpływem stresu. Jednak zamiast słuchania rad typu "unikaj nerwów" warto wdrożyć konkretną technikę oddechową, którą można wykonać niemal w dowolnym momencie. Jak działa 4-7-8? Oto instrukcja:
– Wdech przez nos (4 sekundy)
– Wstrzymanie oddechu (7 sekund)
– Powolny wydech przez usta (8 sekund)
Kawa zbożowa z imbirem zamiast klasycznej
Kofeina może działać drażniąco na jelita, ale rezygnacja z porannego rytuału dla wielu osób może być zbyt dużym wyrzeczeniem. Alternatywa? To kawa zbożowa z dodatkiem imbiru.
Imbir ma działanie przeciwzapalne, rozkurczowe i reguluje perystaltykę. W połączeniu z naturalnym "kawowym" aromatem zbożówki daje komfort i brak nieprzyjemnych objawów po śniadaniu.
Ograniczenie gumy do żucia i pasty do zębów z sorbitolem
To często pomijany temat w kontekście IBS. Sztuczne słodziki jak sorbitol, mannitol czy ksylitol, obecne w gumach, miętówkach i pastach do zębów, działają przeczyszczająco i fermentują w jelitach.
Dieta LOW-FODMAP pod kontrolą dietetyka klinicznego
To najczęściej rekomendowany model żywieniowy dla osób z IBS oparty na eliminacji fermentujących węglowodanów, które nasilają objawy zespołu jelita drażliwego. Dietę LOW-FODMAP warto uzgodnić z dietetykiem i stosować w oparciu o ustalenie indywidualnej tolerancji. Polega ona jednak najczęściej na wykluczeniu m.in. cebuli, czosnku, pszenicy, jabłek, mleka krowiego i roślin strączkowych.
SIBO, czyli przerost flory bakteryjnej w jelicie cienkim
U wielu osób z IBS okazuje się, że przyczyną problemu jest… SIBO, czyli nieprawidłowe namnażanie bakterii w jelicie cienkim. Warto rozszerzyć diagnostykę w tym kierunku.
Psychoterapia poznawczo-behawioralna
W IBS ogromną rolę odgrywa oś mózg–jelita. Psychoterapia CBT, szczególnie ukierunkowana na objawy jelitowe, jest jedną z najlepiej udokumentowanych form terapii. Udowodniono, że pomaga ona zmniejszyć lęk związany z jedzeniem i wypróżnieniem, pozwala poprawić jakość życia oraz zmniejszyć objawy bólowe i biegunki/zaparcia.