Naukowcy przeanalizowali próbki nasienia. Wyniki badań są alarmujące

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
W 70 proc. badanych próbek ludzkiego płynu pęcherzykowego i w ponad 50 proc. próbek nasienia naukowcy znaleźli drobinki mikroplastiku. Mikroplastik może powodować negatywne skutki dla zdrowia choć te nie są jeszcze do końca znane.
laboratorium
Szokujące wyniki badań. To naukowcy odkryli w próbkach nasienia
shutterstock

Spis treści

    Wyniki badań zaprezentowano podczas 41. dorocznego spotkania Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (European Society of Human Reproduction and Embryology - ESHRE). W badaniu naukowcy przeanalizowali próbki nasienia oraz płynu pęcherzykowego, który znajduje się wewnątrz pęcherzyka jajnikowego i który osłania oraz odżywia komórkę jajową.

    Materiał pobrano od 29 kobiet i 22 mężczyzn. W obu płynach badacze znaleźli ślady powszechnych rodzajów plastiku, takich jak politetrafluoroetylen (PTFE), polistyren (PS), politereftalan etylenu (PET), poliamid (PA), polipropylen (PP) i poliuretan (PU).

    Mikroplastik wykryto w aż 69 proc. próbek płynu pęcherzykowego. Były to PTFE (31 proc. próbek), PP (28 proc.), PET (17 proc.), PA (14 proc.), PE (10 proc.) i PS (7 proc.). W przypadku badanego nasienia plastik stwierdzono w 55 proc. próbek. Znaleziono: PTFE (41 proc.), PS (14 proc.), PET (9 proc.), PA (5 proc.) i PU (5 proc.).

    Jak wyjaśnił dr Emilio Gomez-Sanchez, główny autor badania, wcześniejsze analizy pokazały już, że mikroplastik można znaleźć w różnych ludzkich narządach. "Nie byliśmy więc całkowicie zaskoczeni znalezieniem tych tworzyw w płynach z ludzkiego układu rozrodczego. Uderzyło nas jednak, jak bardzo były powszechne - znaleźliśmy je u 69 proc. kobiet i 55 proc. mężczyzn" – wyjaśnia.

    Dr Gomez-Sanchez zauważył, że z badań na zwierzętach wiadomo, że w tkankach, w których gromadzi się mikroplastik, może on wywoływać stany zapalne, powstawanie wolnych rodników, starzenie się komórek, zaburzenia hormonalne, a nawet uszkodzenia DNA.

    Dalszy ciąg materiału pod wideo

    Mikroplastik może też negatywnie wpływać na jakość komórek jajowych lub plemników u ludzi, ale to wymaga jeszcze dalszych badań. Naukowcy zamierzają przeprowadzić badania na większej grupie uczestników i uwzględnić ich styl życia oraz narażenie na czynniki środowiskowe.

    ©℗
    Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
    Zapisz się na newsletter
    Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
    Zaznacz wymagane zgody
    loading
    Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
    Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
    success

    Potwierdź zapis

    Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

    failure

    Coś poszło nie tak

    Newsletter
    Drukuj
    Skopiuj link