
Spis treści
Czym jest renta szkoleniowa?
Wielu pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe – zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej – traci możliwość kontynuowania dotychczasowej pracy. Renta szkoleniowa staje się wtedy realnym narzędziem wsparcia, dając szansę na nowe życie zawodowe, dopasowane do aktualnych możliwości organizmu.
Renta szkoleniowa to świadczenie pieniężne przyznawane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych osobie, która utraciła zdolność do wykonywania dotychczasowej pracy, ale ma szansę na przekwalifikowanie się i wykonywanie innego zawodu. Świadczenie to ma na celu wsparcie finansowe w okresie zmiany kwalifikacji zawodowych.
Komu przysługuje renta szkoleniowa?
Renta szkoleniowa przysługuje osobom, które:
- zostały uznane za częściowo lub całkowicie niezdolne do pracy w dotychczasowym zawodzie,
- mają szansę na przekwalifikowanie zawodowe,
- mają wymagany staż ubezpieczeniowy, zależny od wieku osoby starającej się o świadczenie
(1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat, 2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat, 3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat i 4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat).
- nie osiągnęły wieku emerytalnego.
Warto pamiętać, że o potrzebie przekwalifikowania decyduje lekarz orzecznik ZUS, który wydaje opinię na podstawie dokumentacji medycznej i oceny możliwości powrotu do pracy w innym zawodzie.
Ile wynosi renta szkoleniowa?
Minimalna renta szkoleniowa wynosi 75 proc. podstawy wymiaru renty (jednak nie mniej niż najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy). Od 1 marca 2025 roku renta szkoleniowa wynosi 1335,72 zł.
Jak długo można pobierać rentę szkoleniową?
Standardowo renta szkoleniowa przyznawana jest na okres 6 miesięcy. W uzasadnionych przypadkach może zostać przedłużona – maksymalnie do 30 miesięcy. Czas ten powinien być wykorzystany na kursy zawodowe, szkolenia lub inne formy przygotowania do nowego zawodu.
Jak uzyskać rentę szkoleniową?
Aby ubiegać się o rentę szkoleniową, należy złożyć w ZUS wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy, przejść badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który oceni, czy istnieje potrzeba przekwalifikowania. W przypadku pozytywnej decyzji otrzymujemy orzeczenie o celowości przekwalifikowania zawodowego i świadczenie w formie renty szkoleniowej.
Renta szkoleniowa – dlaczego warto niej wiedzieć?
Renta szkoleniowa to nie tylko pieniądze. To przede wszystkim szansa na aktywność zawodową pomimo choroby. Wielu pacjentów nie wie, że ma prawo do takiego świadczenia. Wiele osób sądzi, że jeśli ich zdrowie nie pozwala pracować im w dotychczasowym zawodzie, muszą całkowicie rezygnować z aktywności zawodowej.