Wirus HCV wyniszcza organizm i może wywołać raka. Kluczowe jest jego wykrywanie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wirusem HCV można zakazić się głównie poprzez kontakt z zakażoną krwią. Może do tego dojść np. podczas operacji chirurgicznej, przetaczania krwi, jej pobierania, a także podczas wykonywania tatuażu, kolczykowania czy manicure, gdy dojdzie do zranienia.
szpital
Wirus HCV wyniszcza organizm i może wywołać raka. Kluczowe jest jego wykrywanie
Shutterstock

HCV to groźny wirus, który działa bezobjawowo i którego skutki działania mogą spowodować nowotwór, a nawet doprowadzić do śmierci. Specjaliści alarmują, że bez dostępnych i powszechnych testów wirus nie zostanie wyeliminowany w Polsce nawet przez 500 lat.

„Oznacza to, że będziemy mieć coraz więcej przypadków marskości wątroby i raka wątrobowokomórkowego związanego z wirusowym zapaleniem wątroby typu C (WZW C), a także coraz więcej zgonów z ich powodu” – oceniają eksperci.

Jak rozwija się zakażenie wirusem HCV?

Przez wiele lat zakażenie przebiega podstępnie, bezobjawowo, a jednocześnie niszczy wątrobę. Objawy, jeżeli występują, są niecharakterystyczne. Są to m.in. zmęczenie, senność, zaburzenia koncentracji. "Dlatego, jeżeli nie będziemy czynnie poszukiwać tego zakażenia, nie jesteśmy w stanie wcześniej go wykryć” – wyjaśniła prof. Małgorzata Pawłowska z Katedry Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jak zaznaczyła, konsekwencje rozwijającego się WZW C są bardzo groźne. To marskość i pierwotny rak wątroby.

Wirusem HCV w Polsce zakażonych jest 145-150 tys. osób

Jak poinformował prof. Krzysztof Tomasiewicz z Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, w Polsce wirusem HCV zakażonych jest 0,5 proc. populacji ogólnej, czyli 145-150 tysięcy osób. "Z tej liczby mamy tylko kilka proc. wykrytych przypadków" - podkreślił hepatolog i specjalista chorób zakaźnych.

Najczęściej WZW C dotyczy osób, które zakaziły się w latach 90. XX wieku oraz w latach 2000. Do nowych zakażeń dochodzi głównie wśród osób stosujących narkotyki dożylnie czy donosowo oraz osób osadzonych w więzieniu. - Nasza analiza danych z dużej części ośrodków leczących pacjentów z WZW C wskazuje, że przeważnie są to osoby młode - w wieku 30-50 lat – podkreślił prof. Robert Flisiak z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skuteczne leczenie jest możliwe

Z kolei dr hab. Jerzy Jaroszewicz z Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zaznaczył, że w przypadku wykrycia WZW C możliwe jest zastosowanie bardzo skutecznego leczenia przeciwwirusowego, które pozwala w ciągu 8-12 tygodni wyeliminować wirusa i wyleczyć z choroby aż 99 proc. pacjentów. Terapia jest wygodna w stosowaniu, dobrze tolerowana i bezpieczna.

Globalna strategia Światowej Organizacji Zdrowia dotycząca HCV zakłada zmniejszenie o 90 proc. nowych przypadków WZW C do 2030 roku i o 65 proc. liczby zgonów z powodu tej choroby.

W opinii specjalistów, kluczowe w strategii eliminacji HCV jest aktywne szukanie osób zakażonych. Jak zaznaczyła prof. Pawłowska, szansę na realizację strategii WHO mają kraje, w których istnieją narodowe programy przesiewowych badań HCV. - U nas tego programu dotychczas nie ma, mimo że zabiegamy o niego od wielu, wielu lat – wyjaśniła.

U osób niezdiagnozowanych i, co za tym idzie, nieleczonych wirus HCV uszkadza stopniowo wątrobę i może doprowadzić do marskości i raka wątrobowokomórkowego.

W 2023 zarejestrowano około 2100 zgonów z powodu pierwotnego raka wątroby i 2000 zgonów w przebiegu marskości wątroby wywołanych HCV. Zdaniem dr Jaroszewicza, a naszym kraju aż 90 proc. pacjentów z rakiem wątroby umiera w ciągu roku od rozpoznania, z czego aż za 60 proc. przypadków tego nowotworu odpowiada wirus HCV.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link