
Spis treści
HCV to groźny wirus, który działa bezobjawowo i którego skutki działania mogą spowodować nowotwór, a nawet doprowadzić do śmierci. Specjaliści alarmują, że bez dostępnych i powszechnych testów wirus nie zostanie wyeliminowany w Polsce nawet przez 500 lat.
„Oznacza to, że będziemy mieć coraz więcej przypadków marskości wątroby i raka wątrobowokomórkowego związanego z wirusowym zapaleniem wątroby typu C (WZW C), a także coraz więcej zgonów z ich powodu” – oceniają eksperci.
Jak rozwija się zakażenie wirusem HCV?
Przez wiele lat zakażenie przebiega podstępnie, bezobjawowo, a jednocześnie niszczy wątrobę. Objawy, jeżeli występują, są niecharakterystyczne. Są to m.in. zmęczenie, senność, zaburzenia koncentracji. "Dlatego, jeżeli nie będziemy czynnie poszukiwać tego zakażenia, nie jesteśmy w stanie wcześniej go wykryć” – wyjaśniła prof. Małgorzata Pawłowska z Katedry Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jak zaznaczyła, konsekwencje rozwijającego się WZW C są bardzo groźne. To marskość i pierwotny rak wątroby.
Wirusem HCV w Polsce zakażonych jest 145-150 tys. osób
Jak poinformował prof. Krzysztof Tomasiewicz z Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, w Polsce wirusem HCV zakażonych jest 0,5 proc. populacji ogólnej, czyli 145-150 tysięcy osób. "Z tej liczby mamy tylko kilka proc. wykrytych przypadków" - podkreślił hepatolog i specjalista chorób zakaźnych.
Najczęściej WZW C dotyczy osób, które zakaziły się w latach 90. XX wieku oraz w latach 2000. Do nowych zakażeń dochodzi głównie wśród osób stosujących narkotyki dożylnie czy donosowo oraz osób osadzonych w więzieniu. - Nasza analiza danych z dużej części ośrodków leczących pacjentów z WZW C wskazuje, że przeważnie są to osoby młode - w wieku 30-50 lat – podkreślił prof. Robert Flisiak z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Skuteczne leczenie jest możliwe
Z kolei dr hab. Jerzy Jaroszewicz z Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zaznaczył, że w przypadku wykrycia WZW C możliwe jest zastosowanie bardzo skutecznego leczenia przeciwwirusowego, które pozwala w ciągu 8-12 tygodni wyeliminować wirusa i wyleczyć z choroby aż 99 proc. pacjentów. Terapia jest wygodna w stosowaniu, dobrze tolerowana i bezpieczna.
Globalna strategia Światowej Organizacji Zdrowia dotycząca HCV zakłada zmniejszenie o 90 proc. nowych przypadków WZW C do 2030 roku i o 65 proc. liczby zgonów z powodu tej choroby.
W opinii specjalistów, kluczowe w strategii eliminacji HCV jest aktywne szukanie osób zakażonych. Jak zaznaczyła prof. Pawłowska, szansę na realizację strategii WHO mają kraje, w których istnieją narodowe programy przesiewowych badań HCV. - U nas tego programu dotychczas nie ma, mimo że zabiegamy o niego od wielu, wielu lat – wyjaśniła.
U osób niezdiagnozowanych i, co za tym idzie, nieleczonych wirus HCV uszkadza stopniowo wątrobę i może doprowadzić do marskości i raka wątrobowokomórkowego.
W 2023 zarejestrowano około 2100 zgonów z powodu pierwotnego raka wątroby i 2000 zgonów w przebiegu marskości wątroby wywołanych HCV. Zdaniem dr Jaroszewicza, a naszym kraju aż 90 proc. pacjentów z rakiem wątroby umiera w ciągu roku od rozpoznania, z czego aż za 60 proc. przypadków tego nowotworu odpowiada wirus HCV.