
Chłopiec został przewieziony do wrocławskiej placówki z innego dolnośląskiego szpitala. Był w stanie ciężkim, z jednostronnym niedowładem. Po wstępnych badaniach został zakwalifikowany do zabiegu trombektomii, czyli mechanicznego usuwania skrzeplin z naczyń krwionośnych. Pomimo trudnej sytuacji lekarze Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wrocławiu uratowali jego życie.
Szybkie usunięcie skrzeplin blokujących naczynia krwionośne w mózgu pozwoliło uniknąć powikłań, które mogły wyniknąć z udaru. Po zabiegu dwulatek trafił do oddziału intensywnej terapii dziecięcej. Początkowo jego stan był bardzo poważny, a udar rozległy, jednak stan dziecka stopniowo się poprawiał. Po opuszczeniu szpitala chłopiec trafił na oddział rehabilitacji dziecięcej. Obecnie lekarze określają jego stan jako bardzo dobry.
Udar mózgu u dzieci. Co warto wiedzieć?
Udar mózgu u dzieci to poważne, choć stosunkowo rzadkie schorzenie, które może mieć różne przyczyny i objawy w zależności od wieku dziecka. W przeciwieństwie do udaru u dorosłych, u dzieci często jest trudniejszy do rozpoznania, co może opóźniać diagnozę i leczenie.
U dzieci wyróżnia się udar niedokrwienny spowodowany przez zablokowanie przepływu krwi do mózgu (np. przez skrzeplinę) oraz udar krwotoczny, który wynika z pęknięcia naczynia krwionośnego i krwawienia do mózgu.
Wśród przyczyn udaru u dzieci mogą być np. wady wrodzone serca, infekcje (np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, ospa wietrzna), choroby krwi (np. anemia sierpowata), a także urazy głowy, zaburzenia krzepliwości krwi, wady naczyń mózgowych (np. tętniaki, malformacje naczyniowe) i czynniki genetyczne oraz autoimmunologiczne.
Jakie są objawy udaru u dzieci?
Objawy udaru u dzieci mogą być subtelne, a u noworodków i niemowląt często niespecyficzne. Należą do nich m.in.: osłabienie jednej strony ciała (niedowład), nagłe trudności w mówieniu lub zrozumieniu mowy (u starszych dzieci), zaburzenia świadomości, napady drgawkowe (często tylko po jednej stronie ciała), problemy z połykaniem lub karmieniem, zaburzenia widzenia, a także nadmierna senność lub drażliwość.