Dwuletni chłopiec z udarem mózgu trafił do szpitala. Był w ciężkim stanie

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Do wrocławskiego szpitala im. T. Marciniaka trafiło dwuletnie dziecko z udarem niedokrwiennym mózgu.
dziecko szpital
Dwuletni chłopiec z udarem trafił do szpitala w ciężkim stanie
/
ShutterStock

Chłopiec został przewieziony do wrocławskiej placówki z innego dolnośląskiego szpitala. Był w stanie ciężkim, z jednostronnym niedowładem. Po wstępnych badaniach został zakwalifikowany do zabiegu trombektomii, czyli mechanicznego usuwania skrzeplin z naczyń krwionośnych. Pomimo trudnej sytuacji lekarze Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wrocławiu uratowali jego życie.

Szybkie usunięcie skrzeplin blokujących naczynia krwionośne w mózgu pozwoliło uniknąć powikłań, które mogły wyniknąć z udaru. Po zabiegu dwulatek trafił do oddziału intensywnej terapii dziecięcej. Początkowo jego stan był bardzo poważny, a udar rozległy, jednak stan dziecka stopniowo się poprawiał. Po opuszczeniu szpitala chłopiec trafił na oddział rehabilitacji dziecięcej. Obecnie lekarze określają jego stan jako bardzo dobry.

Udar mózgu u dzieci. Co warto wiedzieć?

Udar mózgu u dzieci to poważne, choć stosunkowo rzadkie schorzenie, które może mieć różne przyczyny i objawy w zależności od wieku dziecka. W przeciwieństwie do udaru u dorosłych, u dzieci często jest trudniejszy do rozpoznania, co może opóźniać diagnozę i leczenie.

U dzieci wyróżnia się udar niedokrwienny spowodowany przez zablokowanie przepływu krwi do mózgu (np. przez skrzeplinę) oraz udar krwotoczny, który wynika z pęknięcia naczynia krwionośnego i krwawienia do mózgu.

Wśród przyczyn udaru u dzieci mogą być np. wady wrodzone serca, infekcje (np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, ospa wietrzna), choroby krwi (np. anemia sierpowata), a także urazy głowy, zaburzenia krzepliwości krwi, wady naczyń mózgowych (np. tętniaki, malformacje naczyniowe) i czynniki genetyczne oraz autoimmunologiczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie są objawy udaru u dzieci?

Objawy udaru u dzieci mogą być subtelne, a u noworodków i niemowląt często niespecyficzne. Należą do nich m.in.: osłabienie jednej strony ciała (niedowład), nagłe trudności w mówieniu lub zrozumieniu mowy (u starszych dzieci), zaburzenia świadomości, napady drgawkowe (często tylko po jednej stronie ciała), problemy z połykaniem lub karmieniem, zaburzenia widzenia, a także nadmierna senność lub drażliwość.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link