
Paula Nowak

Za dworze mróz, a ty chodzisz po domu w koszulce z krótkim rękawem, bo temperatury są jak w tropikach? Sprawdź, jak działa na domowników zbyt wysoka temperatura w mieszkaniu i jak temperatura w domu wpływa na nasze samopoczucie. Okazuje się, że przegrzewanie mieszkania ma negatywne skutki nie tylko dla ludzi, ale także dla budynku i środowiska naturalnego.

Badania i obserwacje psychologów sugerują, że wypalenie randkowe jest coraz bardziej powszechne, zwłaszcza wśród młodych dorosłych, którzy intensywnie korzystają z aplikacji randkowych. Z czego wynika "wypalenie randkowe" i jak sobie z nim radzić?

Tarczyca odgrywa kluczową rolę w regulacji metabolizmu wytwarzając hormony T3, czyli trójjodotyroninę i T4 - tyroksynę. Zaburzenia tarczycy mogą mieć różnorodny charakter, prowadząc zarówno do nadprodukcji, jak i niedoboru hormonów. W ostatnim czasie okazało się, że popularny lek stosowany na niedoczynność tarczycy może mieć negatywny wpływ na kości.

Czy wielozadaniowość jest dobra? Co oznacza słowo wielozadaniowy? Czy multitasking to mit? Według wielu różnych badań, wielozadaniowość nie tylko daje gorsze wyniki, ale też powoduje, że pracujemy wolniej stresując swój mózg i próbując wykorzystywać go w sposób, który jest sprzeczny z jego biologiczną budową. Jesteście zaskoczeni?

Wścieklizna to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób wirusowych, która dotyka zarówno zwierzęta, jak i ludzi. Choroba jest śmiertelna w niemal wszystkich przypadkach, jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie podjęte leczenie. Tak było w przypadku 60-letniej nauczycielki plastyki.

Wysoka zawartość cukrów prostych, wzrost ryzyka otyłości, cukrzycy typu 2 i chorób sercowo-naczyniowych, a także zawartość tłuszczów trans i nasyconych, a na dodatek – niskie ilości lub całkowity brak wartości odżywczych, takich jak błonnik czy witaminy. Listę „grzechów” słodkości znamy dobrze jednak… istnieją też słodycze, które mogą przynieść korzyści dla zdrowia. Mamy dobrą wiadomość na początek roku!

Wyniki badań opublikowanych w Journal of Neurology Neurosurgery & Psychiatry wskazują, że niektórych mężczyzn demencja dotknie o 10 lat wcześniej niż kobiety. Naukowcy wskazują o jaką grupę mężczyzn chodzi i jak można temu zapobiec.

Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych zwrócił się do szefowej resortu zdrowia z apelem o przedłużenie programu "Dobry posiłek w szpitalu". Program lepszego żywienia pacjentów w ramach pilotażu ma być zgodnie z obecnymi umowami realizowany tylko do końca grudnia.

Komunikacja to fundament każdej relacji – zarówno w życiu codziennym, jak i w związku. Choć wydaje się prosta, w praktyce często sprawia trudności. Oto pięć najczęstszych błędów, które możemy nieświadomie popełniać w komunikacji i które mogą zaszkodzić relacji.

Bruksizm - choć często jest bagatelizowany – może mieć poważne konsekwencje. Wśród nich jest nie tylko ból głowy i mięśni twarzy, ale nawet uszkodzenia zębów czy zaburzenia funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego. Czym jest bruksizm i jak sobie z nim radzić?

Silne migreny i napady padaczkowe mogą nasilać się w okresie świątecznym. Powodem często bywają czynniki fizyczne, emocjonalne i środowiskowe, takie jak większy stres związany z przygotowaniami, presją społeczną czy oczekiwaniami bliskich. To wszystko wpływa na układ nerwowy.

Ukruszenie zęba może wystąpić na skutek urazu, gryzienia twardych pokarmów, takich jak orzechy czy kostki lodu czy wskutek osłabienia struktury zęba przez próchnicę. Ukruszony ząb wymaga jak najszybszej interwencji stomatologicznej. Im dłużej odkładamy wizytę, tym większe ryzyko dalszych uszkodzeń i powikłań.

Toksyczna relacja to nie zawsze jawna manipulacja czy agresja. Czasem jest subtelna, skryta za pozorną troską, humorem lub wygodnymi wymówkami. Może przybierać formę drobnych gestów, które z czasem uderzają w poczucie wartości drugiej osoby, jej radość życia i niezależność. Jak dostrzec toksyczność? Oto 7 sygnałów, które mogą wskazywać na to, że coś jest nie tak.

Czy prokrastynacja to lenistwo? Czy prokrastynacja to depresja? Co to jest prokrastynacja? – o prokrastynowaniu mówi się dość często choć wciąż wiele osób nie wie skąd się ono bierze i jak sobie z nim radzić.