Spis treści
Wiele osób cierpi na schorzenia w obrębie tarczycy, nazywanej także gruczołem tarczowym. W przebiegu niedoczynności tarczycy często stosowanym środkiem jest lek, który – jak pokazują niedawno przeprowadzone badania – może negatywnie wpływać na gęstość kości i w rezultacie zwiększać ryzyko złamań.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Lewotyroksyna a tarczyca – nowe wyniki badań
Podczas grudniowego zjazdu Radiological Society of North America w Chicago mają zostać zaprezentowane najnowsze wyniki badań. Analiza danych z Baltimore Longitudinal Study of Aging pochodzących od 81 osób w wieku senioralnym wykazała, że lek stosowany w przypadku niedoczynności tarczycy może się wiązać z utratą tkanki kostnej. Szacuje się, że tylko w USA codziennie lek przyjmują 23 mln osób.
"Nasze badanie wskazuje, że nawet przy stosowaniu się do obowiązujących wytycznych zażywanie lewotyroksyny wiąże się z większą utratą tkanki kostnej u osób starszych" – poinformował współautor badań radiolog prof. Shadpour Demehri z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.
Z kolei inna współautorka badań, prof. Jennifer Mammen, uważa, że należy przeprowadzić ocenę ryzyka i korzyści rozważając siłę wskazań do leczenia w stosunku do potencjalnych działań niepożądanych lewotyroksyny. Jej zdaniem, pacjenci stosujące ten lek powinny skonsultować się z lekarzem, by omówić wyniki badań. Lewotyroksyna jest syntetycznym odpowiednikiem hormonu wytwarzanego przez tarczycę. Tyroksyna jest jednym z głównych hormonów wpływających na metabolizm oraz proces wchłaniania glukozy i tłuszczów.