
Spis treści
Czym jest endometrioza?
Endometrioza to choroba narządów płciowych kobiety. Jej charakterystyczną cechą jest obecność komórek błony śluzowej trzonu macicy (endometrium) poza jamą macicy. Co istotne, komórki te reagują na zmiany hormonalne zachodzące w cyklu miesiączkowym, co skutkuje przewlekłą reakcją zapalną, wewnętrznymi krwawieniami czy rozwojem bolesnych guzków. Szacuje się, że choroba dotyka około 10% populacji kobiet w wieku rozrodczym. Do przykładowych objawów możemy zaliczyć m.in. trudności z zajściem w ciążę, bardzo bolesne miesiączki, ból podczas stosunków seksualnych.
Ważne zmiany dla pacjentek od 1 lipca 2025 r.
Zgodnie z nowelizacją rozporządznia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego opieka nad pacjentkami będzie realizowana na dwóch poziomach. Pierwszy poziom będzie polegał na leczeniu farmakologicznym w poradniach ginekologiczno-położniczych. W przypadku zaś endometriozy głębokiej pacjentka zostanie skierowana na wyższy poziom leczenia chirurgicznego. Leczone będą także (zależnie od wskazań medycznych) pacjentki mające endometriozę poza układem rozrodczym. W zależności od potrzeb pacjentki skorzystają ze wsparcia psychologicznego, porad dietetycznych czy fizjoterapii.
Leczenie w wysokospecjalistycznych placówkach
„Kompleksowy program leczenia endometriozy będzie prowadzony w kilku wysokospecjalistycznych ośrodkach w Polsce. Chodzi o siedem placówek. Po uzyskaniu pozytywnej opinii konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz po weryfikacji przez oddziały wojewódzkie NFZ, gwarantują one najwyższy poziom diagnozy i leczenia endometriozy” – informuje w swoim komunikacie Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ przypomina, iż do terapii potrzebne jest skierowania od lekarza ginekologa.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 maja 2025 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. z 2025 r., poz. 743).
Źródło: ZdrowieGo, PAP, NFZ