Syndrom wypalenia randkowego dotyka coraz więcej osób. Z czego wynika i jak sobie z nim radzić?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Badania i obserwacje psychologów sugerują, że wypalenie randkowe jest coraz bardziej powszechne, zwłaszcza wśród młodych dorosłych, którzy intensywnie korzystają z aplikacji randkowych. Z czego wynika "wypalenie randkowe" i jak sobie z nim radzić? 
randka para spotkanie kobieta mężczyzna
Syndrom wypalenia randkowego dotyka coraz więcej osób. Z czego wynika i jak sobie z nim radzić?
Shutterstock

Wypalenie zawodowe, wypalenie rodzicielskie, wypalenie emocjonalne, fizyczne,  społeczne czy twórcze. Każde z nich charakteryzuje się zazwyczaj wycieńczeniem  (emocjonalnym, fizycznym lub mentalnym), poczuciem obojętności lub dystansu wobec danej sytuacji oraz poczuciem nieskuteczności. W ostatnim czasie coraz częściej mówi się także o wypaleniu randkowym. Co to takiego? Z czego wynika i jak poradzić sobie z wypaleniem randkowym? 

"Wypalenie randkowe" – co to takiego? 

Wypalenie randkowe to naturalna reakcja na presję i intensywność współczesnego randkowania. Według badań, aż 82 proc. singli było na co najmniej jednej niedopasowanej randce w ciągu roku. Syndrom wypalenia randkowego dotknął wielu singli i, jak się okazuje, doświadcza go coraz więcej osób. Dlaczego? 

Wśród powodów jest m.in. dostęp i intensywność korzystania z aplikacji randkowych. Platformy takie jak Tinder czy Bumble oferują niemal nieograniczony dostęp do potencjalnych partnerów. I choć zwiększa to szanse na poznanie drugiej osoby, prowadzi także do zmęczenia nadmiarem wyborów i koniecznością ciągłego angażowania się w nowe znajomości

Powodem wypalenia randkowego może być także powierzchowność relacji i częste ograniczenie interakcji do krótkich rozmów, a także ocenianie ludzi na podstawie zdjęć, co może wywoływać poczucie bezsensu i frustracji. Z tego typu randkowaniem często wiąże się także duża liczba rozczarowań z niespełnionych oczekiwań, ghostingu czy odrzucenia. To z kolei może prowadzić do emocjonalnego wyczerpania.

Objawy wypalenia randkowego 

Wśród objawów wypalenia randkowego są m.in. brak motywacji do poznawania nowych osób (w takim przypadku nawet myśl o przeglądaniu profili czy korespondowaniu z drugą osobą budzi niechęć), poczucie bezsensu (osobom może się wydawać, że wszystkie randki kończą się tak samo i nie prowadzą do wartościowych relacji), a także zmęczenie emocjonalne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak sobie radzić z wypaleniem randkowym? 

Jeżeli czujesz, że dotknęło cię wypalenie randkowe pomóc może ci zrobienie sobie przerwy i wylogowanie się z aplikacji randkowych na pewien czas. Może to pomóc odzyskać równowagę emocjonalną. Warto także - zamiast prowadzić dziesiątki rozmów - postawić na głębsze interakcje z kilkoma osobami.

Pomocne jest także zaangażowanie się w inne aspekty życia, takie jak zajęcia, hobby czy spotkania z przyjaciółmi. Pozwalają one nie tylko zbudować pewność siebie, ale także zredukować presję związaną z randkowaniem. Warto także podzielić się swoimi doświadczeniami z przyjaciółmi lub terapeutą. Dzięki temu, możesz lepiej zrozumieć swoje emocje i znaleźć rozwiązanie. 

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link