e-Zdrowie w UE: Cyfrowa opieka zdrowotna to nie przyszłość, to teraźniejszość

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Budowanie spójnego, bezpiecznego i efektywnego środowiska dla danych zdrowotnych oraz zwiększanie zaufania obywateli do cyfrowych usług zdrowotnych – to zagadnienia, o których dyskutowali uczestnicy konferencji na temat usług e-zdrowia w Unii Europejskiej.
opieka zdrowotna telemedycyna e-zdrowie Europejska Przestrzeń Danych Zdrowotnych EHDS MojeZdrowie@UE cyfrowa dokumentacja medyczna Katarzyna Kacperczyk zdrowie w UE dane pacjentów cyberbezpieczeństwo transformacja cyfrowa w zdrowiu
e-Zdrowie w UE: Cyfrowa opieka zdrowotna to nie przyszłość, to teraźniejszość
shutterstock

Pacjent w centrum cyfrowych usług zdrowotnych w UE

Eksperci z całej Unii Europejskiej spotkali się 12 maja 2025 roku w Warszawie na konferencji „Rozwój transgranicznych usług e-zdrowia z perspektywy obywatela UE”. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele instytucji europejskich, sektorów ochrony zdrowia, organizacji pacjentów oraz branży technologicznej. Polskę reprezentowała wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk.

Konferencja, zorganizowana w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE, miała na celu omówienie aktualnych wyzwań i przyszłości cyfrowej opieki zdrowotnej w Europie. W centrum uwagi postawiono pacjenta – jego prawa, potrzeby i bezpieczeństwo danych.

– Europejska Przestrzeń Danych Zdrowotnych (EPDZ) to inicjatywa zorientowana przede wszystkim na pacjenta. Chodzi o stworzenie spójnej architektury dla bezpiecznego i efektywnego zarządzania danymi zdrowotnymi – zarówno w ich pierwotnym, jak i wtórnym wykorzystaniu – powiedziała wiceminister Kacperczyk. Wdrażanie EPDZ to nie przyszłość, to teraźniejszość. To zmiana, która już teraz wpływa na systemy opieki zdrowotnej w całej Europie – dodała wiceminister.

Kluczowe tematy konferencji

Główne tematy spotkania to:

  • MojeZdrowie@UE (MyHealth@EU) – jak dziś wygląda współpraca krajów UE w zakresie e-zdrowia, jakie usługi są już dostępne dla pacjentów i jak je rozwijać;
  • Europejska przestrzeń danych dotyczących zdrowia (EPDZ, ang. EHDS – European Health Data Space) – przełomowy projekt, który pozwoli pacjentom bezpiecznie korzystać z elektronicznej dokumentacji medycznej w każdym państwie UE i da im pełną kontrolę nad danymi. EPDZ to też wtórne wykorzystanie danych – odpowiednio zanonimizowane będą mogły posłużyć do badań naukowych i przygotowywania skutecznych strategii zdrowotnych w UE;
  • Cyberbezpieczeństwo – bez zaufania nie ma e-zdrowia. Ochrona danych to warunek skutecznej opieki.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link