
Spis treści
- Suplement na długowieczność: małżeństwo ze skutkiem jak rzucenie palenia
- Lek na dobre zdrowie: miłość chroni serce
- Małżeństwo: suplement na długowieczność i poprawę stylu życia
- Lek na lepsze zdrowie, suplement na długowieczność: co jeszcze sprawia, że życie w małżeństwie jest zdrowsze
- Lek na dobre zdrowie: małżeństwo nie tylko dla ciała
Ponieważ tekst ma dotyczyć tego, jak zdrowe jest małżeństwo, a większość ludzi prawdopodobnie ma na ten temat wyrobione zdanie, jednak niewiele faktów pod ręką, spróbujemy przejść bez szwanku przez to pole minowe zwane małżeństwem.
Suplement na długowieczność: małżeństwo ze skutkiem jak rzucenie palenia
Przyjrzyjmy się, na co wskazują badania i jak naukowcy tłumaczą ich wyniki.
Nauka stawia sprawę jasno: zawarcie związku małżeńskiego może być równie zdrowe, jak rzucenie palenia.
Okazuje się, że Ci, którzy się pobierają, żyją dłużej: tak można by zwięźle podsumować wszystkie badania badające wpływ małżeństwa na długość życia. Niezamężne osoby umierają wcześniej i żyją niezdrowo. Niezależnie od tego, czy są rozwiedzione, owdowiałe lub nigdy nie wymieniły się obrączkami.
Statystycznie rzecz biorąc, wpływ małżeństwa na długość życia dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, ale… nie w takim samym stopniu. W zależności od badania, żonaci mężczyźni żyją nawet sześć lat dłużej, podczas gdy kobiety żyją dłużej tylko cztery lata.
Lek na dobre zdrowie: miłość chroni serce
Stopień, w jakim długotrwała miłość chroni zdrowie, można wyraźnie zobaczyć w sercu: osoby nieżonate są znacznie bardziej narażone na śmierć z powodu zablokowanych tętnic, zawału czy niewydolności serca.
Ryzyko wystąpienia poważnej choroby serca u mężczyzn nieżonatych jest o ponad 40 procent wyższe niż u mężczyzn żonatych. To samo dotyczy ich śmiertelności. Ryzyko śmiertelnego udaru jest również o 55 procent wyższe. Wszystko to jest wynikiem obszernej metaanalizy, w ramach której zespół badaczy z Anglii, USA, Australii, Arabii Saudyjskiej i Szkocji podsumował 34 badania i ocenił dane pochodzące od ponad dwóch milionów osób.
Większe szanse na przeżycie raka.
Diagnoza raka wstrząsa wieloma aspektami życia. Ważne jest, aby mieć kogoś u boku, nie być samemu ze strachem lub papierkową robotą związaną z badaniami, skierowaniami, terminami.
Istnieje mnóstwo danych na ten temat dzięki dużym rejestrom nowotworów. Badania porównujące niezamężnych i żonatych pacjentów z rakiem można podsumować następująco: niezamężne osoby mają tendencję do późniejszego diagnozowania, ponieważ często szukają pomocy dopiero w zaawansowanym stadium choroby.
Małżeństwa mają większe szanse na wyzdrowienie, niezależnie od tego, jak wcześnie zdiagnozowano chorobę – analiza przeprowadzona przez California Cancer Registry wykazała różnice sięgające nawet 24 procent (w przypadku białych mężczyzn).
Małżeństwo: suplement na długowieczność i poprawę stylu życia
Ale dlaczego życie małżeńskie jest ogólnie zdrowsze? Być może dlatego, że chcemy spędzać jak najwięcej czasu z bliskimi lub dlatego, że to oni motywują nas do zdrowszego życia.
Prawdopodobnie przyczyna jest jednak mniej romantyczna.
Z czasem wiele par dopasowuje się do siebie. A osoba, z którą mieszkamy i którą kochamy, inspiruje nas do bycia lepszymi. Jeśli dwoje palaczy się w sobie zakocha i jeden rzuci, prawdopodobnie oboje wkrótce nie będą palić. Podobne efekty są widoczne w spożyciu alkoholu i narkotyków. Podsumowując: mężczyźni w związkach więcej ćwiczą, generalnie palą rzadziej i piją mniej alkoholu niż single.
Ale jak to pasuje do narracji o tym, że osoby w związku częściej mają nadwagę? Okazuje się, że pary mieszkające razem, z czasem, zwracają mniejszą uwagę na zdrowe odżywianie. Razem po prostu smakuje lepiej.
Według badań ryzyko otyłości u żonatych mężczyzn jest ponad trzykrotnie wyższe niż u mężczyzn nieżonatych.
Trzeba jednak pamiętać, że ryzyko nadwagi i otyłości ogólnie znacznie wzrasta wraz z wiekiem. Każdy dodatkowy rok życia statystycznie zwiększa ryzyko o trzy do sześciu procent. Starzenie się prawdopodobnie odgrywa większą rolę w przybieraniu na wadze niż małżeństwo.
Lek na lepsze zdrowie, suplement na długowieczność: co jeszcze sprawia, że życie w małżeństwie jest zdrowsze
Oczywiście, instytucja małżeństwa sama w sobie nie jest kluczem do zdrowia. Nie stajesz się nagle zdrowszy, gdy wychodzisz z urzędu stanu cywilnego. Większość badań to długoterminowe porównania i obliczenia modelowe – nie dostarczają one wyjaśnienia przyczynowego.
Część z tego jest z pewnością bardzo banalna: osoby, które mieszkają ze swoim partnerem, mają większe szanse na wcześniejsze zdiagnozowanie zagrożenia w postaci choroby.
Zazwyczaj to ona namawia swojego partnera do wizyty u lekarza. Mężczyźni są nadal uważani za niechętnych do podejmowania środków zapobiegawczych. Dlatego żonom przypisuje się czasami rolę „menedżerów zdrowia” swoich mężów.
Lek na dobre zdrowie: małżeństwo nie tylko dla ciała
Ludzie w stabilnych związkach, zarówno mężczyźni, jak i kobiety, mają średnio wyższą samoocenę. Są szczęśliwsi niż osoby samotne i ostatecznie mniej samotni. To przede wszystkim chroni i wspiera ich psychikę: osoby będące w związkach małżeńskich rzadziej cierpią na depresję.
Większość mężczyzn w USA uważa, że żony są „organizatorkami ich życia towarzyskiego”, na których polegają – co z kolei oznacza, że mężczyźni są bardziej narażeni na izolację społeczną i samotność po rozwodzie lub śmierci partnerki.
A co z długotrwałymi związkami bez aktu ślubu?
Ten tekst nie ma na celu promowania instytucji małżeństwa.
Istnieje wiele bardzo dobrych badań porównujących zdrowie osób zamężnych i niezamężnych. Statystycznie wszystkie inne modele życia i miłości są z założenia takie same jak dla par małżeńskich. Po prostu brakuje badań, które można by uogólnić.