Lek na dobre zdrowie, suplement na długowieczność – tajemnica rozszyfrowana przez niezależne badania naukowców

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Chcesz zrobić coś zdrowego? Weź ślub – zwłaszcza jeśli jesteś mężczyzną. Wszelkie badania dowodzą, że przebywanie w związku nie tylko służy zdrowiu, ale być może jest tak nieustannie poszukiwanym eliksirem młodości i długowieczności. Nadto badania dowodzą, że na długoterminowym związku w szczególności mogą wiele zyskać mężczyźni.
Lek na zdrowie, suplement na długowieczność - zagadka prosta do rozwiązania, choć dla wielu wciąż pozostaje tajemnicą
ShutterStock

Ponieważ tekst ma dotyczyć tego, jak zdrowe jest małżeństwo, a większość ludzi prawdopodobnie ma na ten temat wyrobione zdanie, jednak niewiele faktów pod ręką, spróbujemy przejść bez szwanku przez to pole minowe zwane małżeństwem.

Suplement na długowieczność: małżeństwo ze skutkiem jak rzucenie palenia

Przyjrzyjmy się, na co wskazują badania i jak naukowcy tłumaczą ich wyniki.
Nauka stawia sprawę jasno: zawarcie związku małżeńskiego może być równie zdrowe, jak rzucenie palenia.

Okazuje się, że Ci, którzy się pobierają, żyją dłużej: tak można by zwięźle podsumować wszystkie badania badające wpływ małżeństwa na długość życia. Niezamężne osoby umierają wcześniej i żyją niezdrowo. Niezależnie od tego, czy są rozwiedzione, owdowiałe lub nigdy nie wymieniły się obrączkami.
Statystycznie rzecz biorąc, wpływ małżeństwa na długość życia dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, ale… nie w takim samym stopniu. W zależności od badania, żonaci mężczyźni żyją nawet sześć lat dłużej, podczas gdy kobiety żyją dłużej tylko cztery lata.

Lek na dobre zdrowie: miłość chroni serce

Stopień, w jakim długotrwała miłość chroni zdrowie, można wyraźnie zobaczyć w sercu: osoby nieżonate są znacznie bardziej narażone na śmierć z powodu zablokowanych tętnic, zawału czy niewydolności serca.
Ryzyko wystąpienia poważnej choroby serca u mężczyzn nieżonatych jest o ponad 40 procent wyższe niż u mężczyzn żonatych. To samo dotyczy ich śmiertelności. Ryzyko śmiertelnego udaru jest również o 55 procent wyższe. Wszystko to jest wynikiem obszernej metaanalizy, w ramach której zespół badaczy z Anglii, USA, Australii, Arabii Saudyjskiej i Szkocji podsumował 34 badania i ocenił dane pochodzące od ponad dwóch milionów osób.

Większe szanse na przeżycie raka.
Diagnoza raka wstrząsa wieloma aspektami życia. Ważne jest, aby mieć kogoś u boku, nie być samemu ze strachem lub papierkową robotą związaną z badaniami, skierowaniami, terminami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istnieje mnóstwo danych na ten temat dzięki dużym rejestrom nowotworów. Badania porównujące niezamężnych i żonatych pacjentów z rakiem można podsumować następująco: niezamężne osoby mają tendencję do późniejszego diagnozowania, ponieważ często szukają pomocy dopiero w zaawansowanym stadium choroby.
Małżeństwa mają większe szanse na wyzdrowienie, niezależnie od tego, jak wcześnie zdiagnozowano chorobę – analiza przeprowadzona przez California Cancer Registry wykazała różnice sięgające nawet 24 procent (w przypadku białych mężczyzn).

Małżeństwo: suplement na długowieczność i poprawę stylu życia

Ale dlaczego życie małżeńskie jest ogólnie zdrowsze? Być może dlatego, że chcemy spędzać jak najwięcej czasu z bliskimi lub dlatego, że to oni motywują nas do zdrowszego życia.
Prawdopodobnie przyczyna jest jednak mniej romantyczna.
Z czasem wiele par dopasowuje się do siebie. A osoba, z którą mieszkamy i którą kochamy, inspiruje nas do bycia lepszymi. Jeśli dwoje palaczy się w sobie zakocha i jeden rzuci, prawdopodobnie oboje wkrótce nie będą palić. Podobne efekty są widoczne w spożyciu alkoholu i narkotyków. Podsumowując: mężczyźni w związkach więcej ćwiczą, generalnie palą rzadziej i piją mniej alkoholu niż single.

Ale jak to pasuje do narracji o tym, że osoby w związku częściej mają nadwagę? Okazuje się, że pary mieszkające razem, z czasem, zwracają mniejszą uwagę na zdrowe odżywianie. Razem po prostu smakuje lepiej.
Według badań ryzyko otyłości u żonatych mężczyzn jest ponad trzykrotnie wyższe niż u mężczyzn nieżonatych.
Trzeba jednak pamiętać, że ryzyko nadwagi i otyłości ogólnie znacznie wzrasta wraz z wiekiem. Każdy dodatkowy rok życia statystycznie zwiększa ryzyko o trzy do sześciu procent. Starzenie się prawdopodobnie odgrywa większą rolę w przybieraniu na wadze niż małżeństwo.

Lek na lepsze zdrowie, suplement na długowieczność: co jeszcze sprawia, że życie w małżeństwie jest zdrowsze

Oczywiście, instytucja małżeństwa sama w sobie nie jest kluczem do zdrowia. Nie stajesz się nagle zdrowszy, gdy wychodzisz z urzędu stanu cywilnego. Większość badań to długoterminowe porównania i obliczenia modelowe – nie dostarczają one wyjaśnienia przyczynowego.
Część z tego jest z pewnością bardzo banalna: osoby, które mieszkają ze swoim partnerem, mają większe szanse na wcześniejsze zdiagnozowanie zagrożenia w postaci choroby.
Zazwyczaj to ona namawia swojego partnera do wizyty u lekarza. Mężczyźni są nadal uważani za niechętnych do podejmowania środków zapobiegawczych. Dlatego żonom przypisuje się czasami rolę „menedżerów zdrowia” swoich mężów.

Lek na dobre zdrowie: małżeństwo nie tylko dla ciała

Ludzie w stabilnych związkach, zarówno mężczyźni, jak i kobiety, mają średnio wyższą samoocenę. Są szczęśliwsi niż osoby samotne i ostatecznie mniej samotni. To przede wszystkim chroni i wspiera ich psychikę: osoby będące w związkach małżeńskich rzadziej cierpią na depresję.
Większość mężczyzn w USA uważa, że żony są „organizatorkami ich życia towarzyskiego”, na których polegają – co z kolei oznacza, że mężczyźni są bardziej narażeni na izolację społeczną i samotność po rozwodzie lub śmierci partnerki.

A co z długotrwałymi związkami bez aktu ślubu?
Ten tekst nie ma na celu promowania instytucji małżeństwa.
Istnieje wiele bardzo dobrych badań porównujących zdrowie osób zamężnych i niezamężnych. Statystycznie wszystkie inne modele życia i miłości są z założenia takie same jak dla par małżeńskich. Po prostu brakuje badań, które można by uogólnić.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link