Drzemka lepsza niż kawa. 20 min. snu w ciągu dnia regeneruje i dodaje energii

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Spać w ciągu dnia, czy raczej unikać drzemek? Zdania są podzielone. Z jednej strony krótki odpoczynek w ciągu dnia pozwala szybko zregenerować siły, z drugiej - może zaburzać naturalny rytm snu. Jakie są zalety i wady spania w dzień?
Drzemka może zwiększyć zdolności poznawcze naszego umysłu
Drzemka może zwiększyć zdolności poznawcze naszego umysłu
Shutterstock

Nie każdy potrafi zasnąć na krótko w ciągu dni. Wiele osób ceni sobie jednak bardzo krótkie, nie trwające dłużej niż 20 minut, drzemki. Budzą się po nich pełne energii do pracy, a wydajność ich umysłów rośnie. Drzemka w ciągu dnia może poprawić funkcjonowanie po południu, zwłaszcza wśród osób, które pracują w systemie zmianowym.

Drzemka rozjaśnia umysł

Drzemka może zwiększyć zdolności poznawcze naszego umysłu. Badania wykazują, że krótka drzemka może poprawić pamięć, zintensyfikować wydajność myślenia i uczenia się. Odgrywa to szczególnie ważną rolę u uczniów, studentów i wszystkich tych, którzy pracują umysłowo. Wypoczęty mózg lepiej radzi sobie z trudnymi zadaniami.

Redukuje stres

Krótka drzemka obniża poziom kortyzolu w organizmie. Kortyzol zwany jest hormonem stresu. Dzięki drzemce będziemy spokojniejsi, zniknie gonitwa myśli. Z jasnym umysłem przystąpimy więc do kolejnych zadań.  

Wady spania w ciągu dnia

Dłuższa drzemka w ciągu dnia może zaburzyć sen w nocy.  Osoby, które często drzemią w ciągu dnia, mogą mieć trudności z zasypianiem w nocy lub spać niespokojnie, wybudzać się. Badania wykazały również, że długie drzemki w ciągu dnia mogą skracać fazę REM, czyli fazę snu, w której występują najbardziej intensywne i regenerujące sny. Ponadto niektóre  osoby po przebudzeniu z drzemki mogą odczuwać senność i brak skupienia. Wiąże się to ze zwiększonym poziomem hormonu melatoniny, który jest wydzielany w czasie snu oraz wpływa na naszą czujność i aktywność.

Serwis ma charakter informacyjny. Jego zawartość stanowi jedynie wyraz poglądów autorów poszczególnych publikacji lub też odzwierciedlenie ich wiedzy. Zawarte w Serwisie treści oraz sposób ich przekazania, bez względu na osobę autora publikacji, w żadnej mierze nie stanowią czynności z zakresu świadczenia usług medycznych, diagnozy, konsultacji lekarskiej, świadczenia pomocy prawnej, ani innego rodzaju poradnictwa zdrowotnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link