Andropauza, czyli męska menopauza. Co warto o niej wiedzieć?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Andropauza, określana także jako męska menopauza, to naturalny etap w życiu mężczyzny, który zazwyczaj zaczyna się po 40. roku życia, choć intensywniejsze objawy mogą pojawić się między 50. a 60. rokiem życia. Jakie są objawy andropauzy? 
mężczyzna sport góry wycieczka
Andropauza, czyli męska menopauza. Co warto o niej wiedzieć?
Shutterstock

Andropauza to naturalny etap w życiu mężczyzny. Warto jednak odpowiednio zrozumieć ten proces i poznać jego objawy. 

Jakie są objawy andropauzy?

Andropauza objawia się na różnych płaszczyznach – zarówno fizycznej, psychicznej, jak i emocjonalnej. Proces ten związany jest m.in. z obniżeniem poziomu testosteronu i wynikającymi z tego zmianami w organizmie. Wśród najczęściej spotykanych symptomów andropauzy mogą być m.in.:

  • Zmiany fizyczne, takie jak zmniejszenie masy mięśniowej i siły (obniżony poziom testosteronu powoduje utratę masy mięśniowej oraz zmniejszoną wydolność fizyczną), przyrost tkanki tłuszczowej szczególnie w okolicach brzucha, co może zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, a także zmniejszenie gęstości kości oraz zaburzenia seksualne. 
  • Objawy psychiczne i emocjonalne, takie jak zmęczenie i brak energii, obniżenie nastroju i drażliwość (niektórzy mężczyźni odczuwają przygnębienie, nerwowość lub trudności w radzeniu sobie ze stresem), a także problemy z koncentracją i pamięcią. 
  • Zmiany metaboliczne i zdrowotne, które mogą obejmować problemy z sercem i układem krążenia (zwiększa się ryzyko nadciśnienia, miażdżycy i innych schorzeń sercowo-naczyniowych), zaburzenia snu (bezsenność lub przerywany sen są częstymi dolegliwościami w tym okresie), a także uderzenia gorąca i pocenie się. 

Jak radzić sobie z andropauzą?

Chociaż andropauza jest naturalnym procesem, istnieje wiele sposobów, aby złagodzić jej objawy i poprawić jakość życia. Warto w tym czasie zadbać o zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną. Regularne ćwiczenia, takie jak trening siłowy, bieganie czy joga pomagają utrzymać masę mięśniową, poprawiają samopoczucie i wspierają zdrowie serca. Warto także zadbać o dietę i unikać tłuszczów trans, cukru i przetworzonej żywności, a wprowadzić więcej białka, warzyw, owoców, orzechów i zdrowych tłuszczów. 

Pomocne może okazać się w niektórych przypadkach wsparcie medyczne. Ważne są także regularne badania (np. poziomu testosteronu i sprawdzanie stanu zdrowia). Nie mniej ważne jest zadbanie o zdrowie psychiczne. Można to zrobić np. poprzez relaksację i techniki redukcji stresu (np. medytację, ćwiczenia oddechowe i aktywności takie jak spacery na świeżym powietrzu, które mogą pomóc w zachowaniu równowagi emocjonalnej). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Tematy:
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link