Jak często należy się wypróżniać? Naukowcy znają odpowiedź

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
W "Cell Reports Medicine" opublikowano wyniki badań, które wskazują, że częstotliwość wypróżnień ma istotny wpływ dobre zdrowie  i to w długiej perspektywie. Ile razy dziennie należy się wypróżniać? 
toaleta wc
Jak często należy się wypróżniać i dlaczego jest to tak ważne dla zdrowia? Naukowcy znają odpowiedź
Shutterstock

Międzynarodowy zespół naukowców przebadał ponad 1400 zdrowych dorosłych. Według najnowszych badań opublikowanych w "Cell Reports Medicine", regularność wypróżnień ma kluczowe znaczenie dla zdrowia. Jest ważna nie tylko dla utrzymania dobrego i długiego zdrowia, ale także zapobiega poważnym schorzeniom. Zdaniem badaczy, optymalna częstotliwość to 1-2 wypróżnienia dziennie

Nieregularne wypróżnienia mogą prowadzić do problemów zdrowotnych 

Jak się okazuje, nieregularne wypróżnienia mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych np. zwiększając ryzyko infekcji i chorób neurodegeneracyjnych. Sean Gibbons z podkreśla, że lekarze nie powinni lekceważyć tego problemu u pacjentów. 

W badaniach przeprowadzonych w Institute for Systems Biology w Seattle zidentyfikowano toksyny (m.in. siarczan p-krezolu czy siarczan indoksylu), które mogą mieć negatywny wpływ na nerki. W przypadku osób z zaparciami poziom tych toksyn jest podwyższony. Biegunka z kolei może wywoływać stany zapalne oraz uszkadzać wątrobę. Badacze zaznaczają, że regularne wypróżnienia sprzyjają rozwojowi korzystnych bakterii jelitowych.

Różnice w częstotliwości wypróżnień 

Normy dotyczące wypróżniania mogą być bardzo szerokie. Dla większości osób częstotliwość wypróżnień mieści się w przedziale od trzech razy dziennie do trzech razy w tygodniu. Różnorodność ta zależy od czynników takich jak dieta (wysokobłonnikowa sprzyja częstszym wypróżnieniom), poziom aktywności fizycznej, nawodnienie organizmu, stres i inne czynniki psychiczne, a także indywidualne cechy układu pokarmowego. 

Wyniki badań naukowców z Institute for Systems Biology w Seattle wykazują, że tendencje do rzadszych wypróżnień mają m.in. młode osoby, kobiety oraz osoby o mniejszej wadze. Zdaniem badaczy, może to wynikać z różnic neurologicznych, hormonalnych oraz diety. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zadbać o regularność wypróżnień? 

Przede wszystkim warto zadbać o dietę bogatą w błonnik. Warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe i nasiona są kluczowe dla prawidłowej perystaltyki jelit. Ważne jest także regularne nawadnianie. Woda pomaga utrzymać odpowiednią konsystencję stolca i zapobiega zaparciom. Także aktywność fizyczna pływa pozytywnie na pracę jelit. Ważne jest także unikanie nadmiernego stresu. Techniki relaksacyjne, takie jak medytacja czy joga, mogą pomóc w regulacji procesów trawiennych. 

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link