Zakaz e-papierosów na plażach, balkonach, tarasach restauracji, placach zabaw. Polska poparła zmiany

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Ministrowie zdrowia z krajów członkowskich Unii Europejskiej przyjęli nowe zalecenia dotyczące miejsc wolnych od dymu. Nowe regulacje będą dotyczyły e-papierosów i podgrzewanych wyrobów tytoniowych. Jakie miejsca staną się strefami wolnymi od dymu i kiedy zakaz wejdzie w życie? 
e-papieros mężczyzna
Zakaz e-papierosów na plażach, balkonach i placach zabaw. Polska poparła zmiany
Shutterstock

Ministrowie zdrowia UE zaktualizowali zalecenia dotyczące miejsc wolnych od dymu. Nowe zalecenia mają na celu ochronę dzieci przed biernym paleniem i aerozolami oraz walkę z uzależnieniem od nikotyny. Wśród miejsc wolnych od dymu mają być m.in. place zabaw i tarasy restauracji. 

Ograniczenia dla e-papierosów 

Przepisy mające ograniczać miejsca palenia papierosów elektronicznych oraz nowatorskich wyrobów tytoniowych zostały już wprowadzone w Polsce w ramach nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu. Polska poparła więc zmiany w unijnych zaleceniach dotyczące ograniczeń dla e-papierosów. 

Zalecenia zachęcają kraje członkowskie Unii do rozszerzenia zakresu istniejącej ochrony przed biernym paleniem - tak, by obejmowała ona miejsca na zewnątrz, np. place zabaw czy tarasy restauracji. Nowe przepisy będą miały również zastosowanie do nowo powstających wyrobów tytoniowych i produktów pokrewnych. Ostatnie rekomendacje pochodziły z 2009 roku.

Nowe zalecenia dotyczące e-papierosów 

Celem przyjęcia nowych zaleceń jest zniechęcenie do używania tytoniu i nowo powstających produktów głównie wśród osób młodych, a także walkę z uzależnieniem od nikotyny. W związku z tym zakaz ma objąć "wyznaczone miejsca rekreacji na świeżym powietrzu, zwłaszcza tam, gdzie często mogą przebywać dzieci, młodzież i osoby narażone". 

Jak zaznaczono z przyjętym dokumencie, "powinny one obejmować publiczne place zabaw, parki rozrywki, baseny, plaże, ogrody zoologiczne i inne podobne przestrzenie zewnętrzne". Jak czytamy w zaleceniach, kraje UE powinny zapewnić ochronę przed dymem tytoniowym i aerozolami "w obszarach zewnętrznych lub półzewnętrznych związanych z zakładami usługowymi". 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tym kontekście zostały wymienione częściowo zadaszone, ogrodzone albo w inny sposób wyznaczone obszary znajdujące się obok lub w pobliżu zakładu, w tym dachy, balkony, werandy lub tarasy. "Powinny one obejmować przestrzenie zewnętrzne restauracji, barów, kawiarni i przestrzenie zewnętrzne innych podobnych lokali" - czytamy. 

Propozycja ta jest częścią większego, europejskiego planu walki z rakiem. Jego cel to stworzenie "pokolenia wolnego od tytoniu". Zgodnie z zamierzeniami, w 2040 roku wyrobów tytoniowych ma używać mniej niż 5 proc. populacji.  

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link