Sezon zachorowań na grypę silniejszy niż poprzedni. Czy grozi nam problem z dostępnością leków?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Sezon zachorowań na grypę w 2025 roku okazał się silniejszy niż w roku poprzednim. – Od początku stycznia tylko z powodu grypy i jej powikłań hospitalizowano ok. 23 tys. osób – informował w lutym tego roku Główny Inspektorat Sanitarny. Od początku sezonu w Polsce zachorowało na grypę nawet 2,5 mln osób. Czy w przyszłych latach, podobnie jak na początku 2025 roku, grozi nam problem z dostępnością leków?
apteka, leki, farmaceuta
Sezon zachorowań na grypę silniejszy niż poprzedni. Czy grozi nam problem z dostępnością leków?
Shutterstock

Tylko w pierwszym tygodniu marca odnotowano 55 tys. przypadków zachorowań na grypę. Tymczasem, im więcej pacjentów, tym większe zapotrzebowanie na leki, których w trakcie sezonu infekcyjnego zabrakło w Polskich aptekach. W takich sytuacjach kluczowe jest sprawne działanie firm z branży logistyki farmaceutycznej.

"Trzykrotnie więcej zachorowań niż w latach poprzednich"

Obecnie aktywność wirusa grypy stopniowo się zmniejsza. W ostatnim tygodniu odnotowano ok. 30 proc. spadek liczby zachorowań w porównaniu z pierwszym tygodniem marca. Jednak jeszcze kilka tygodni wcześniej, 18 lutego, GIS informował, że do centrum e-Zdrowia (do którego swoje dane zgłasza ok. 50 proc. przychodni) zgłoszono od września około miliona przypadków grypy. Główny Inspektorat Sanitarny zaznaczył, że w tym sezonie zachorowań jest co najmniej trzykrotnie więcej niż w poprzednich latach.

Eksperci szacują, że od września ubiegłego roku z powodu samej grypy i jej powikłań zmarło już nawet tysiąc osób. Dane z końca lutego napływające z gabinetów lekarskich poprzez systemy Centrum e-Zdrowia wskazały także, że odnotowano 13 tys. przypadków zachorowań na RSV, ok. 4 tys. na COVID-19 i ok. 400 zachorowań na krztusiec.

Grypa, Covid-19, RSV. Wyzwanie dla branży farmaceutycznej

Sytuacja związana ze wzmożonym sezonem zachorowań wywołała problemy z dostępnością niektórych leków, co mogło mieć przełożenie na przerwy w ciągłości łańcuchów dostaw.

– Zauważyliśmy, że z tygodnia na tydzień rosło zapotrzebowanie na konkretne leki. Jako profesjonalny dostawca medykamentów, musieliśmy sprawnie zarządzać procesami, by w jak najkrótszym czasie dostarczyć niezbędne produkty medyczne do wskazanych odbiorców i placówek medycznych – wyjaśnia Daniel Charucki, kierownik transportu w firmie logistycznej Pharmalink.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W okresie od września, gdy sezon zachorowań jest zwykle największy, pacjenci najpilniej potrzebują m.in. leków na grypę i infekcje wirusowe. To jednak nie jedyny czas w roku, gdy dostawy leków są nieco bardziej intensywne. Jak wyjaśniają specjaliści Pharmalink, na bieżąco monitorują sytuację na rynku farmaceutyków.

- Przewoźnicy dokładają wszelkich starań, by leki dostarczać w jak najkrótszym czasie. Utrzymujemy niemal 100 proc. terminowości dostaw, nawet w okresach zwiększonego zapotrzebowania. Im sprawniej my będziemy działać, tym lepiej zaopatrzone będą miejsca, do których pacjenci przychodzą po pomoc – dodaje Daniel Charucki.

Nie tylko logistyka. Także magazynowanie leków ma znaczenie

Magazynowanie leków to ważny etap w całym łańcuchu dostaw mający bezpośredni wpływ na skuteczność dystrybucji. To, jak składowane są leki i w jakich warunkach są przechowywane, ma znaczenie dla ich właściwości.

Odpowiednia infrastruktura umożliwia gromadzenie większej ilości leków, dzięki czemu zwiększa się możliwość przygotowania na sytuacje awaryjne lub nagłe wzrosty infekcji i zapotrzebowanie na medykamenty.

Jak podkreśla Michał Wiśniewski, kierownik magazynu hurtowni farmaceutycznej Pharmalink, magazyny muszą spełniać normy przeciwpożarowe, być zabezpieczone przed działaniem warunków zewnętrznych, posiadać monitoring temperatury i wilgotności. Powinny też być zabezpieczone przed szkodnikami. – Mamy blisko 10000 miejsc paletowych w temp. 15-25 stop. C oraz 400 miejsc w temp. 2-8 stop. C, ale w dalszym ciągu optymalizujemy powierzchnie i rozwijamy zaplecze infrastrukturalne – wyjaśnia Wiśniewski.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link