4 sposoby na wybielenie naturalnie żółtych zębów

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Naturalnie żółte zęby często nie oznaczają złej higieny jamy ustnej, ale wynikają z genetyki, starzenia się lub nawyków dietetycznych. Istnieją jednak naturalne, bezpieczne sposoby na poprawę koloru szkliwa. Przedstawiamy 4 skuteczne metody wybielania zębów.
zęby
4 sposoby na wybielenie naturalnie żółtych zębów
shutterstock

Naturalne metody wybielania zębów działają głównie na przebarwienia powierzchniowe i wspomagają zdrowie jamy ustnej. W przypadku ich stosowania kluczowa jest przede wszystkim regularność i cierpliwość, ponieważ efekty mogą pojawić się po kilku tygodniach. Jak można wybielić naturalnie żółte zęby domowymi sposobami?

Pasta z sodą oczyszczoną

Badania opublikowane w "The Journal of Clinical Dentistry” wykazały, że pasty z sodą oczyszczoną mogą być skuteczniejsze w usuwaniu przebarwień niż pasty bez niej – i jednocześnie są bezpieczne dla szkliwa. Soda oczyszczona pomaga usuwać powierzchniowe przebarwienia i choć nie rozjaśnia koloru zębów wygładza szkliwo i sprawia, że zęby wydają się jaśniejsze. Nie należy jednak stosować pasty do zębów z sodą codziennie. Najlepiej używać jej maksymalnie 2–3 razy w tygodniu.

Piaskowanie, czyli zabieg higienizacyjny

Zabieg piaskowania usuwa osady w bezpieczny sposób i sprawia, że zęby są bielsze. Piaskowanie usuwa m.in. przebarwienia po kawie, herbacie, winie czy papierosach. Nie tylko oczyszcza z trudno dostępnych złogów i pomaga w profilaktyce chorób dziąseł i próchnicy, ale także może optycznie rozjaśnić zęby nawet o 1–2 tony. Co więcej, badania z 2018 roku opublikowane w "Journal of Clinical and Experimental Dentistry" potwierdzają, że piaskowanie istotnie poprawia estetykę uśmiechu i zmniejsza liczbę bakterii w jamie ustnej.

Unikanie napojów przebarwiających

Najłatwiejszym sposobem na "wybielanie" jest unikanie źródeł przebarwień. Nawet naturalnie białe zęby mogą z czasem zmienić kolor przez regularne picie kawy lub herbaty. W badaniach z 2014 r. opublikowanych w "Acta Odontologica Scandinavica" wykazano, że spożywanie herbaty i wina znacząco wpływa na przebarwienia zębów – nawet bardziej niż kawa.

Pasta z węglem aktywnym

Węgiel ściera osady jednak należy być ostrożnym w jego stosowaniu. Pasty z węglem aktywnym można stosować maksymalnie 1-2 razy w tygodniu. Zbyt częste stosowanie może nie tylko osłabiać szkliwo, ale także prowadzić do większej podatności na przebarwienia i próchnicę.

Warto pamiętać, że naturalne metody wybielania zębów nie zastąpią zabiegów profesjonalnych jednak mogą stanowić ich uzupełnienie. Przed ich zastosowaniem warto skonsultować się z dentystą - zwłaszcza jeśli masz wrażliwe zęby lub problemy z dziąsłami.

Serwis ma charakter informacyjny. Jego zawartość stanowi jedynie wyraz poglądów autorów poszczególnych publikacji lub też odzwierciedlenie ich wiedzy. Zawarte w Serwisie treści oraz sposób ich przekazania, bez względu na osobę autora publikacji, w żadnej mierze nie stanowią czynności z zakresu świadczenia usług medycznych, diagnozy, konsultacji lekarskiej, świadczenia pomocy prawnej, ani innego rodzaju poradnictwa zdrowotnego.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link