
Spis treści
Naturalne metody wybielania zębów działają głównie na przebarwienia powierzchniowe i wspomagają zdrowie jamy ustnej. W przypadku ich stosowania kluczowa jest przede wszystkim regularność i cierpliwość, ponieważ efekty mogą pojawić się po kilku tygodniach. Jak można wybielić naturalnie żółte zęby domowymi sposobami?
Pasta z sodą oczyszczoną
Badania opublikowane w "The Journal of Clinical Dentistry” wykazały, że pasty z sodą oczyszczoną mogą być skuteczniejsze w usuwaniu przebarwień niż pasty bez niej – i jednocześnie są bezpieczne dla szkliwa. Soda oczyszczona pomaga usuwać powierzchniowe przebarwienia i choć nie rozjaśnia koloru zębów wygładza szkliwo i sprawia, że zęby wydają się jaśniejsze. Nie należy jednak stosować pasty do zębów z sodą codziennie. Najlepiej używać jej maksymalnie 2–3 razy w tygodniu.
Piaskowanie, czyli zabieg higienizacyjny
Zabieg piaskowania usuwa osady w bezpieczny sposób i sprawia, że zęby są bielsze. Piaskowanie usuwa m.in. przebarwienia po kawie, herbacie, winie czy papierosach. Nie tylko oczyszcza z trudno dostępnych złogów i pomaga w profilaktyce chorób dziąseł i próchnicy, ale także może optycznie rozjaśnić zęby nawet o 1–2 tony. Co więcej, badania z 2018 roku opublikowane w "Journal of Clinical and Experimental Dentistry" potwierdzają, że piaskowanie istotnie poprawia estetykę uśmiechu i zmniejsza liczbę bakterii w jamie ustnej.
Unikanie napojów przebarwiających
Najłatwiejszym sposobem na "wybielanie" jest unikanie źródeł przebarwień. Nawet naturalnie białe zęby mogą z czasem zmienić kolor przez regularne picie kawy lub herbaty. W badaniach z 2014 r. opublikowanych w "Acta Odontologica Scandinavica" wykazano, że spożywanie herbaty i wina znacząco wpływa na przebarwienia zębów – nawet bardziej niż kawa.
Pasta z węglem aktywnym
Węgiel ściera osady jednak należy być ostrożnym w jego stosowaniu. Pasty z węglem aktywnym można stosować maksymalnie 1-2 razy w tygodniu. Zbyt częste stosowanie może nie tylko osłabiać szkliwo, ale także prowadzić do większej podatności na przebarwienia i próchnicę.
Warto pamiętać, że naturalne metody wybielania zębów nie zastąpią zabiegów profesjonalnych jednak mogą stanowić ich uzupełnienie. Przed ich zastosowaniem warto skonsultować się z dentystą - zwłaszcza jeśli masz wrażliwe zęby lub problemy z dziąsłami.
Serwis ma charakter informacyjny. Jego zawartość stanowi jedynie wyraz poglądów autorów poszczególnych publikacji lub też odzwierciedlenie ich wiedzy. Zawarte w Serwisie treści oraz sposób ich przekazania, bez względu na osobę autora publikacji, w żadnej mierze nie stanowią czynności z zakresu świadczenia usług medycznych, diagnozy, konsultacji lekarskiej, świadczenia pomocy prawnej, ani innego rodzaju poradnictwa zdrowotnego.