Jogging "niko niko”. Na czym polega? Naukowiec odkrył jogging długowieczności

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Slow jogging to rodzaj biegu, w którym nie prędkość jest najważniejsza. Na czym polega jogging "niko niko” i jakie daje korzyści? Sprawdź!
slow jogging kobieta sport aktywność
Jogging "niko niko". Na czym polega? Naukowiec odkrył jogging długowieczności
ShutterStock

W slow jogging tempo może być wolniejsze od truchtu czy nawet marszu. Twórcą metody "niko niko" jest profesor Hiroaki Tanaka z Uniwersytetu Fukuoka w Japonii. Jego zdaniem, nie jest tak, że mniej się ruszamy z powodu starzenia się. Jego zdaniem jest dokładnie odwrotnie: starzejemy się, ponieważ mniej się ruszamy.

Jogging "niko nik". Na czym polega?

"Niko” w języku japońskim oznacza "uśmiech”. Jeśli podczas wolnego biegu jesteś w stanie swobodnie rozmawiać czy śmiać się – to znak, że jest to slow jogging. Prof. Tanaka zauważył, że w czasach wydłużającej się średniej długości życia, wiele osób zmaga się z problemem utraty sprawności.

Ekspert opracował technikę slow joggingu, która nie nadwyręża stawów, nie wymaga wypracowanej, silnej kondycji i która – jednocześnie – daje widoczne efekty zdrowotne. Jogging "niko niko” nie ma nic wspólnego z intensywnymi treningami na siłowni. Przypomina raczej spacer z lekkim odrywaniem stóp od ziemi.

Jogging dla długowieczności i filozofia "niko niko"

Choć w świecie fitnessu zazwyczaj stawiamy na szybciej, mocniej, intensywniej wiele osób preferuje łagodniejsze formy ruchu. Filozofia "niko niko joggingu” ma służyć nie tylko ciału, ale i duszy. Badania Tanaki wykazały, że osoby regularnie biegające w stylu niko niko mają niższe tętno spoczynkowe, lepszą wydolność krążeniową i rzadziej chorują na schorzenia metaboliczne. A przy tym nie narażają się na typowe kontuzje biegaczy.

Niko niko a długowieczność

Jogging niko niko to nie tylko forma ruchu – to styl życia. Regularny, umiarkowany wysiłek fizyczny pozwala zredukować stres i poziom kortyzolu, wspiera pracę serca i układu krwionośnego, obniża ryzyko cukrzycy typu 2 i nadciśnienia, a także poprawia jakość snu. Na dodatek wzmacnia odporność i reguluje wagę oraz zwiększa poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszystko to pozytywnie wpływa na procesy starzenia skutecznie je opóźniając. Badania nad osobami długowiecznymi żyjącymi w tzw. "niebieskich strefach" pokazują, że łagodna, regularna aktywność fizyczna to wspólny mianownik zdrowego starzenia się. Właśnie na tym opiera się niko niko.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link