
Spis treści
W slow jogging tempo może być wolniejsze od truchtu czy nawet marszu. Twórcą metody "niko niko" jest profesor Hiroaki Tanaka z Uniwersytetu Fukuoka w Japonii. Jego zdaniem, nie jest tak, że mniej się ruszamy z powodu starzenia się. Jego zdaniem jest dokładnie odwrotnie: starzejemy się, ponieważ mniej się ruszamy.
Jogging "niko nik". Na czym polega?
"Niko” w języku japońskim oznacza "uśmiech”. Jeśli podczas wolnego biegu jesteś w stanie swobodnie rozmawiać czy śmiać się – to znak, że jest to slow jogging. Prof. Tanaka zauważył, że w czasach wydłużającej się średniej długości życia, wiele osób zmaga się z problemem utraty sprawności.
Ekspert opracował technikę slow joggingu, która nie nadwyręża stawów, nie wymaga wypracowanej, silnej kondycji i która – jednocześnie – daje widoczne efekty zdrowotne. Jogging "niko niko” nie ma nic wspólnego z intensywnymi treningami na siłowni. Przypomina raczej spacer z lekkim odrywaniem stóp od ziemi.
Jogging dla długowieczności i filozofia "niko niko"
Choć w świecie fitnessu zazwyczaj stawiamy na szybciej, mocniej, intensywniej wiele osób preferuje łagodniejsze formy ruchu. Filozofia "niko niko joggingu” ma służyć nie tylko ciału, ale i duszy. Badania Tanaki wykazały, że osoby regularnie biegające w stylu niko niko mają niższe tętno spoczynkowe, lepszą wydolność krążeniową i rzadziej chorują na schorzenia metaboliczne. A przy tym nie narażają się na typowe kontuzje biegaczy.
Niko niko a długowieczność
Jogging niko niko to nie tylko forma ruchu – to styl życia. Regularny, umiarkowany wysiłek fizyczny pozwala zredukować stres i poziom kortyzolu, wspiera pracę serca i układu krwionośnego, obniża ryzyko cukrzycy typu 2 i nadciśnienia, a także poprawia jakość snu. Na dodatek wzmacnia odporność i reguluje wagę oraz zwiększa poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia.
Wszystko to pozytywnie wpływa na procesy starzenia skutecznie je opóźniając. Badania nad osobami długowiecznymi żyjącymi w tzw. "niebieskich strefach" pokazują, że łagodna, regularna aktywność fizyczna to wspólny mianownik zdrowego starzenia się. Właśnie na tym opiera się niko niko.