NIL: Biorezonans to nie metoda lecznicza [Stanowisko Naczelnej Izby Lekarskiej]

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Choć biorezonans magnetyczny zyskuje popularność jako rzekoma alternatywa dla tradycyjnych metod leczenia, eksperci Naczelnej Izby Lekarskiej ostrzegają: brak dowodów na jego skuteczność, a jego stosowanie może opóźniać rozpoczęcie rzeczywistej terapii. Stanowisko NIL
lekarz, biorezonans, pacjent
NIL: Biorezonans to nie metoda lecznicza [Stanowisko Naczelnej Izby Lekarskiej]
shutterstock

W mediach społecznościowych i gabinetach medycyny alternatywnej coraz częściej pojawiają się oferty terapii biorezonansem magnetycznym. Reklamowana jako bezinwazyjna i skuteczna metoda leczenia m.in. alergii, chorób autoimmunologicznych, nowotworów czy uzależnień, budzi zainteresowanie wielu osób poszukujących pomocy poza oficjalnym systemem ochrony zdrowia. Jednak stanowisko środowiska lekarskiego w tej sprawie jest jednoznaczne.

Stanowisko NIL: Biorezonans to nie leczenie

W sierpniu 2023 r. Rada Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej wydała oficjalne stanowisko, w którym zdecydowanie sprzeciwiła się uznawaniu biorezonansu magnetycznego za metodę leczniczą. Jak podkreślają eksperci, nie istnieją żadne rzetelne i wiarygodne badania naukowe, które potwierdzałyby jego skuteczność.

"Biorezonans to pseudonaukowa i niekonwencjonalna metoda diagnostyczna, niezgodna z zasadami medycyny opartej na faktach i dowodach naukowych (evidence – based medicine). Żadne z rzetelnie przeprowadzonych badań naukowych nie potwierdziło dotychczas skuteczności biorezonansu w jakimkolwiek zakresie, a szczególnie leczniczym – wskazano w komunikacie.

Choć zwolennicy tej metody przypisują jej szerokie zastosowanie od usuwania toksyn i metali ciężkich, przez leczenie autyzmu, aż po pomoc w walce z nałogami – lekarze ostrzegają, że jej promowanie może nieść poważne konsekwencje zdrowotne.

Rada Ekspertów NIL jednoznacznie wskazuje, że stosowanie niesprawdzonych i niepotwierdzonych naukowo metod może opóźniać rozpoczęcie właściwego leczenia. W niektórych przypadkach, szczególnie w chorobach nowotworowych, może to oznaczać utratę szansy na skuteczną terapię i realne zagrożenie dla życia pacjenta. W komunikacie przypomniano również, że stosowanie tej metody jest niezgodne z etycznym i prawnym nakazem wykonywania zawodu lekarza zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link