
Spis treści
Renta z tytułu niezdolności do pracy to świadczenie pieniężne wypłacane przez ZUS osobom, które – z powodu choroby, wypadku lub innego pogorszenia stanu zdrowia – utraciły zdolność do wykonywania pracy zarobkowej. Nie chodzi przy tym o całkowitą niepełnosprawność, ale o sytuację, w której stan zdrowia uniemożliwia kontynuowanie dotychczasowej aktywności zawodowej mimo chęci do pracy. Co ważne – niezdolność ta musi być jednak potwierdzona orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS.
Ile wynosi renta z tytułu niezdolności do pracy w 2025 roku?
Renta z tytułu niezdolności do pracy od 1 marca 2025 roku wynosi:
- 1878,91 zł brutto miesięcznie w przypadku osób całkowicie niezdolnych do pracy,
- 1409,18 zł brutto miesięcznie w przypadku osób częściowo niezdolnych do pracy.
Co zrobić, by uzyskać rentę z tytułu niezdolności do pracy?
Aby uzyskać rentę trzeba spełnić trzy główne warunki: być uznanym za osobę częściowo lub całkowicie niezdolną do pracy, posiadać wymagany staż ubezpieczeniowy (czyli okresy składkowe i nieskładkowe - co najmniej 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn) oraz być objętym ubezpieczeniem społecznym w chwili powstania niezdolności (lub w tzw. okresie ochronnym). Świadczenie to może być czasowe lub stałe – w zależności od stanu zdrowia i prognoz lekarza.
Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobie, którą uznano za całkowicie lub częściowo niezdolną do wykonywania pracy zarobkowej z powodu stanu zdrowia, przy czym za całkowicie niezdolną do pracy uznaje się osobę, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy, a za częściowo niezdolną do pracy - osobę, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do wykonywania pracy zgodnej z posiadanymi przez nią kwalifikacjami.
Z kolei niezdolność do samodzielnej egzystencji orzeka się w przypadku stwierdzenia naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych.
Jakie choroby uprawniają do renty z ZUS?
Renta przeznaczona jest m.in. dla osób z chorobami neurologicznymi, kardiologicznymi czy onkologicznymi. Renta z ZUS najczęściej przyznawana jest w przypadku wystąpienia:
choroby układu krążenia;
choroby układu nerwowego;
choroby układu oddechowego;
choroby oka;
zaburzenia psychiczne i zachowania, takie jak schizofrenia czy depresja;
choroby układu nerwowego;
nowotwory złośliwe związane z pracą;
choroby skóry;
przewlekłe choroby układu ruchu
choroby zakaźne i pasożytnicze;
choroby układu kostno-stawowego oraz mięśniowego i tkanki łącznej
Rentę z ZUS można także otrzymać w przypadku wystąpienia chorób zawodowych. Są to najczęściej m.in.:
choroby zakaźne,
pylica płuc,
uszkodzenie głosu,
ubytek słuchu,
choroby obwodowego układu nerwowego,
przewlekłe choroby układu ruchu,
choroby skóry
nowotwory złośliwe.
Renta z tytułu niezdolności do pracy a renta socjalna. Czym się różnią?
Renta z tytułu niezdolności do pracy często mylona jest z rentą socjalną – warto więc zaznaczyć, że ta pierwsza dotyczy osób, które zdolność do pracy straciły już w dorosłym życiu, po okresie aktywności zawodowej lub ubezpieczeniowej. To ważna forma wsparcia dla tych, którzy z przyczyn zdrowotnych nie mogą już kontynuować pracy, ale wciąż potrzebują środków do życia i zabezpieczenia socjalnego.