Zasiłek opiekuńczy w 2025 roku. Komu przysługuje?

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje wyłącznie na opiekę nad chorym dzieckiem. Można ubiegać się o niego również wtedy, gdy istnieje konieczność sprawowania opieki nad innymi chorymi członkami rodziny. W niektórych określonych przypadkach – także nad zdrowym dzieckiem. Komu przysługuje i ile wynosi zasiłek opiekuńczy w 2025 roku?
senior opieka
Zasiłek opiekuńczy w 2025 roku. Komu przysługuje?
Shutterstock

Czy zasiłek opiekuńczy przysługuje tylko na chore dziecko? Jaki jest wymiar zasiłku opiekuńczego i ile wynosi zasiłek opiekuńczy? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej!

Zasiłek opiekuńczy w 2025 roku. Komu przysługuje?

Prawo do zasiłku opiekuńczego mają osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym w ZUS, w tym pracownicy, osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia, współpracujące ze zleceniobiorcami, wykonujące pracę nakładczą, prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz spółdzielni kółek rolniczych, a także duchowni.

Zasiłek opiekuńczy wypłacany jest w sytuacji, gdy pracownik musi osobiście sprawować opiekę nad:

Dzieckiem do lat 8, w przypadku:

- nagłego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,
- choroby niani lub dziennego opiekuna, z którym zawarto umowę,
- porodu lub choroby współmałżonka (lub drugiego rodzica), który stale opiekuje się dzieckiem,
- hospitalizacji drugiego opiekuna dziecka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzieckiem niepełnosprawnym do 18. roku życia, jeśli:

- współmałżonek (lub drugi rodzic), który dotychczas sprawował opiekę, nie może jej kontynuować z powodu choroby, porodu lub hospitalizacji,
- dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności wraz z dodatkowymi wskazaniami wymagającymi stałej pomocy w życiu codziennym.

Chorym dzieckiem do 14. roku życia – niezależnie od stopnia niepełnosprawności.

Innym chorym członkiem rodziny, np. współmałżonkiem, rodzicami, teściami, dziadkami, rodzeństwem, wnukami czy dziećmi powyżej 14 lat, pod warunkiem, że mieszkają wspólnie z ubezpieczonym w czasie sprawowania opieki.

Zasiłek opiekuńczy w 2025 roku - wymiar

Wysokość rocznego limitu zasiłku opiekuńczego zależy od osoby, nad którą sprawowana jest opieka.

Wynosi on 60 dni na opiekę nad:

- zdrowym dzieckiem do 8 lat (np. w razie zamknięcia placówki),
- chorym dzieckiem do 14 lat, w tym także niepełnosprawnym.

30 dni – w przypadku gdy opieka dotyczy:

- dziecka niepełnosprawnego powyżej 14. roku życia, ale poniżej 18 lat,
- dziecka niepełnosprawnego w wieku 8–18 lat, gdy drugi rodzic nie może zapewnić opieki z przyczyn zdrowotnych.

14 dni – przeznaczone na opiekę nad innym chorym członkiem rodziny.

Kiedy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje?

Świadczenie nie przysługuje w sytuacji, gdy w gospodarstwie domowym przebywają inne osoby mogące zapewnić opiekę. Wyjątkiem są dzieci do lat 2.

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy w 2025 roku?

Wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Jest on wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki, w tym także za dni ustawowo wolne od pracy.

Zasiłek opiekuńczy. Co zrobić, by go otrzymać?

By ubiegać się o zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny, należy uzyskać od lekarza zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy (tzw. zwolnienie lekarskie). Podczas wizyty u pediatry lekarz najczęściej pyta, czy dziecko będzie miało zapewnioną opiekę i w razie potrzeby wystawia zwolnienie dla rodzica.

By otrzymać zasiłek opiekuńczy konieczne jest złożenie wniosku:

- Formularz Z-15A – w przypadku opieki nad dzieckiem,
- Formularz Z-15B – w przypadku opieki nad innym chorym członkiem rodziny (np. małżonkiem, rodzicem, ojczymem, macochą, rodzicem adopcyjnym, teściem, babcią, dziadkiem, wnukiem, rodzeństwem czy rodzicem dziecka).

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link