Gruźlica to przeszłość? Nie bardziej mylnego. Co roku umiera na nią ponad 1,2 mln osób

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W 2023 roku z powodu gruźlicy na świecie zmarło 1,25 mln osób. Nie ma kraju, w którym ta choroba by nie występowała. Eksperci apelują o rozwiązania systemowe.
kaszel kobieta
Gruźlica to przeszłość? Nie bardziej mylnego. Co roku umiera na nią ponad 1,2 mln osób
Shutterstock

Po pandemii COVID-19 i wybuchu wojny w Ukrainie liczba zachorowań na gruźlicę w Polsce zaczęła rosnąć. Szczególnie niepokojący jest wzrost zachorowań na gruźlicę wielolekooporną. O sprawie napisał serwis RynekZdrowia.pl.

Jak informuje Rynek Zdrowia dr Adam Nowiński, pulmonolog z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, gruźlica to nadal groźna choroba zakaźna, a lecząc pacjentów, leczy się całe ich otoczenie. W jego opinii, gruźlica w dalszym ciągu pozostaje chorobą niezwykle ciężką i częstą.

Gruźlica na świecie. Liczby mówią same za siebie

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w 2023 roku odnotowano na świecie 10,8 mln nowych przypadków gruźlicy. Z tego aż 400 tys. stanowiły przypadki chorych z gruźlicą wielolekooporną lub oporną na rifampicynę. Z powodu choroby zmarło 1,25 mln osób, co oznacza, że gruźlica to wciąż pierwszy zabójca wśród chorób zakaźnych.

Dwie trzecie zachorowań na gruźlicę odnotowuje się w 8 krajach: Indiach, Indonezji, Chinach, Filipinach, Pakistanie, Nigerii, Bangladeszu, Republice Kongo. W Europie problem stanowi jednak gruźlica wielolekooporna - cięższa, śmiertelna, wymagająca skomplikowanego, kosztownego leczenia postać choroby.

Dzięki wprowadzeniu obowiązkowych szczepień w 1955 roku nasz kraj dobrze radził sobie z gruźlicą. Do 2020 roku niewiele było przypadków gruźlicy wielolekoopornej. Jak tłumaczy dr Adam Nowiński wielolekooporność trafiła do Polski z krajów położonych przy wschodniej granicy z uwagi na to, że „w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, kiedy istniało jeszcze ZSRR, gruźlica była tam źle leczona, a terapia słabo nadzorowana”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowa metoda leczenia gruźlicy

Polscy lekarze we współpracy z WHO, Ministerstwem Zdrowia, Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc, Polskim Towarzystwem Chorób Płuc oraz organizacją Lekarze bez Granic opracowali pilotażowy program leczenia gruźlicy wielolekoopornej w warunkach ambulatoryjnych.

Jest to program oparty o krótszy i skuteczniejszy schemat leczenia, w którym leki przyjmowane są doustnie przez pacjenta w domu zamiast domięśniowo, w szpitalu. - Lekarstwa zgromadzone w Centralnym Repozytorium Leków prowadzonym przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych czekają na pacjenta, nawet te drogie i najrzadsze. Dzięki temu lekarze nie muszą czekać na ich nieraz bardzo długi import – wyjaśnia dr Nowiński.

W takim schemacie leczenia czas leczenia doustnego wynosi 6 miesięcy i odbywa się w większości poza szpitalem. Pacjenci nie zarażają innych. Co więcej, jest to mniej kosztowne, a dla pacjentów oznacza możliwość udziału w życiu rodzinnym czy zawodowym także w czasie trwania terapii. Dzięki nowej metodzie leczenia nie muszą też spędzać wielu miesięcy w szpitalu.

- W tym projekcie ważne jest, aby pacjentów jak najszybciej diagnozować, w czym pomaga, system diagnostyki genetycznej. Teraz leczenie ze szpitalnego i wielomiesięcznego, czasem nawet dwuletniego, znacznie się skróciło - zaznacza dr Adam Nowiński.

Projekt leczenia gruźlicy wielolekoopornej w warunkach ambulatoryjnych kończy się jednak we wrześniu 2025 roku. Eksperci wyjaśniają, że konieczna jest kontynuacja wypracowanych w trakcie pilotażu narzędzi i mechanizmów – tak, by nadal funkcjonowały w systemie jako standard w leczeniu gruźlicy.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link