Coraz więcej zwolnień z powodu zaburzeń psychicznych [DANE ZUS]

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Jak wynika z informacji opublikowanych na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w 2024 r. zwiększył się udział procentowy zwolnień lekarskich spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowań.
zwolnienie lekarskie, zaburzenia psychiczne, pracownik, lekarz
Coraz więcej zwolnień z powodu zaburzeń psychicznych [DANE ZUS]
shutterstock

W 2024 r. w rejestrze zaświadczeń lekarskich zarejestrowano 27,4 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Zostały one wystawione na łączną liczbę 290 mln dni absencji chorobowej (z tytułu choroby własnej, opieki nad dzieckiem oraz opieki nad innym członkiem rodziny).

Przyczyny zwolnień w 2024 r.

Jak wynika z danych ZUS, w 2024 r. z tytułu choroby własnej osobom ubezpieczonym w ZUS wystawiono 22,2 mln zaświadczeń lekarskich, łącznie na 240,0 mln dni absencji chorobowej. Średni czas przebywania na zwolnieniu lekarskim wynosił 10,83 dnia. Przeciętna długość skumulowanych zwolnień lekarskich w 2024 r. wyniosła 33,6 dnia, z czego dla kobiet było to 34,98 dnia, a dla mężczyzn 31,99 dnia.

Najczęstszą przyczyną zwolnień lekarskich w 2024 r. były:

  • choroby układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej – 17,4 proc. ogółu liczby dni absencji,
  • choroby układu oddechowego – 13,7 proc.,
  • urazy, zatrucia i inne określone skutki działania czynników zewnętrznych – 13,5 proc.,
  • ciąża, poród i połóg – 13,3 proc.,
  • zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania – 12,6 proc.

Coraz więcej zwolnień z powodu zaburzeń psychicznych [DANE ZUS]

Jak już wyżej zostało wspomniane, zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowań (F00-F99) stanowiły 12,6 proc. wszystkich przyczyn zwolnień lekarskich w 2024 r. Jest to wzrost o 1,6 punktu procentowego w porównaniu z rokiem 2023 r. W 2023 r. zwolnienia lekarskie wystawione z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowań stanowiły 11 proc. ogółu zwolnień. W ubiegłym roku liczba dni absencji chorobowej z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania wyniosła 30,3 mln dni. Najwięcej zaświadczeń lekarskich dotyczących zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowań zostało wystawionych w handlu hurtowym i detalicznym, naprawie pojazdów samochodowych – 18,6 proc. wszystkich zaświadczeń z tego tytułu.

Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowań

Zgodnie z międzynarodową klasyfikacją chorób i problemów zdrowotnych, zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowań oznaczane są od F00 do F99. Wśród nich wyróżnić można: organiczne zaburzenia psychiczne włącznie z zespołami objawowymi (F00-F09), zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem środków (substancji) psychoaktywnych (F10-F19), schizofrenia, zaburzenia typu schizofrenii (schizotypowe) i urojeniowe (F20-F29), zaburzenia nastroju (afektywne) (F30-F39), zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną (somatoform) (F40-F48), zespoły behawioralne związane z zaburzeniami fizjologicznymi i czynnikami fizycznymi (F50-F59), zaburzenia osobowości i zachowania dorosłych (F60-F69), upośledzenie umysłowe (F70-F79), zaburzenia rozwoju psychicznego (psychologicznego) (F80-F89), zaburzenia zachowania i emocji rozpoczynające się zwykle w dzieciństwie i w wieku młodzieńczym (F90-F98) oraz nieokreślone zaburzenia psychiczne (F99).

Dalszy ciąg materiału pod wideo
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link