Od 1 maja 2025 r. zmienią się świadczenia gwarantowane z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Bilans zdrowia dla dorosłych. [Projekt Ministerstwa Zdrowia]

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Szykują się zmiany dotyczące świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Znamy założenia projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.
lekarz, badanie, profilaktyka, świadczenie
Od 1 maja 2025 r. zmienią się świadczenia gwarantowane z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Będą profilaktyczne badania bilansowe dla dorosłych. [Projekt Ministerstwa Zdrowia]
shutterstock

We wtorek, 18 marca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.

Badanie hipercholesterolemii rodzinnej

Projekt rozporządzenia zakłada m.in. wprowadzenie na etapie rocznego obowiązkowego przegotowania przedszkolnego badanie hipercholesterolemii rodzinnej z uwzględnieniem badań: cholesterol całkowity, cholesterol HDL, cholesterol LDL, triglicerydy, cholesterol nie-HDL (wartość wyliczana). W uzasadnieniu wskazano na to, że obecnie nie ma możliwości wczesnego diagnozowania hipercholesterolemii rodzinnej i podejmowania interwencji na początkowym etapie rozwoju choroby.

Wystawianie skierowań

Ponadto, rozporządzenie da świadczeniodawcom udzielającym świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej możliwość wystawiania skierowania na badanie stężenia wapnia całkowitego. W projekcie znalazło się także rozwiązanie umożliwiające lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej wydanie skierowania na badanie w kierunku HIV, finansowanego ze środków budżetu powierzonego. Dzięki temu, pacjenci nie będą musieli udawać się do Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych.

Bilans zdrowia dla dorosłych

W projektowanym rozporządzeniu uwzględniono także badania profilaktyczne dla dorosłych. Chodzi o załącznik 7 pn. Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej. Bilans zdrowia dorosłych to okresowo wykonywana, kompleksowa ocena stanu zdrowia, którą rozpoczyna pogłębiony wywiad realizowany zgodnie z wystandaryzowanym kwestionariuszem.

Projekt zakłada wykonywanie profilaktycznych badań bilansowych:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • raz na 5 lat – w przypadku pacjentów w wieku 20-49 lat,
  • nie częściej niż raz na 3 lata – w przypadku pacjentów powyżej 49 roku życia.

W uzasadnieniu do projektu wskazano, że ocena stanu zdrowia będzie dokonywana w obszarze: stylu życia, wywiadu rodzinnego (m.in. choroby uwarunkowane genetycznie), chorób sercowo-naczyniowych, nowotworowych, zdrowia psychicznego, uzależnień, realizacji szczepień zalecanych. Zakres bilansu będzie uzależniony od wieku i płci pacjenta oraz wcześniej rozpoznanych u niego czynników ryzyka lub chorób przewlekłych.

Projekt zakłada wejście w życie rozporządzenia 1 maja 2025 r.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link