Nie tylko zawał serca. Ryzyko tych chorób wzrasta w okresie świątecznym

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
W okresie Świąt Bożego Narodzenia wzrasta ryzyko, a także liczba poważnych incydentów zdrowotnych, takich jak niewydolność serca, zawał serca czy udar mózgu. Zjawisku przyjrzeli się naukowcy. 
święta stres samotność
Zawał serca, udar, depresja. Ryzyko ich pojawienia się wzrasta w okresie świątecznym
Shutterstock

Okres Świąt Bożego Narodzenia może być szczególnie obciążający dla osób z chorobami układu krążenia, układu oddechowego oraz z przewlekłymi schorzeniami. Nie tylko niewłaściwa dieta, ale także alkohol oraz stres zwiększają ryzyko zawałów, udarów, niewydolności serca czy arytmii. 

Niewydolność serca, zawał, udar. Dlaczego ryzyko wzrasta w czasie świąt? 

Naukowcy od lat zajmują się zagadnieniem jakim jest pogorszenie stanu zdrowia w czasie świąt. Na ten temat powstała m.in. publikacja naukowa pt. „Zjawisko "Wesołych Świąt Bożego Narodzenia" i "Szczęśliwego Nowego Roku", która ukazała się na łamach “Circulation”.

Zespół badaczy postanowił sprawdzić, czy istnieją sezonowe wahania w kwestii śmiertelności z przyczyn sercowych. W ciągu 12 lat w Los Angeles co roku odnotowywano więcej zgonów z powodu choroby niedokrwiennej serca zimą niż latem. Choć badacze zakładali różnice spowodowane różnicą temperatur wkrótce okazało się, że przyczyna nie jest jednoznaczna. 

Badacze określili dzienne wskaźniki zgonów z powodu choroby niedokrwiennej serca w Los Angeles w listopadzie, grudniu i styczniu. „Uderzył nas wzrost liczby zgonów rozpoczynający się w okolicach Święta Dziękczynienia, rosnący w Boże Narodzenie i  osiągający szczyt w Nowy Rok, a następnie spadający – mimo że dzienne minimalne temperatury pozostawały stosunkowo podobne zarówno w grudniu, jak i styczniu” – poinformowali naukowcy. 

Jak zauważyli, szczyt zgonów spowodowanych problemami z sercem w okresie świątecznym może wynikać z innych czynników – m.in. stresu związanego ze świętami, nadmiernej pobłażliwości dotyczącej żywienia w tym okresie lub obu tych czynników. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Także prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, kierownik Kliniki Neurologii SPSK4 w Lublinie prof. Konrad Rejdak przyznał w rozmowie z portalem “WP abcZdrowie”, że w okresie Świąt Bożego Narodzenia przybywa pacjentów na oddziałach neurologicznych. 

W tym okresie, jak wyjaśnił, częściej zdarzają się udary krwotoczne, co ma związek np. ze wzrostem ciśnienia i pękaniem naczyń krwionośnych. Także, jego zdaniem, silne emocje mogą potęgować odczuwanie bólu podczas migreny oraz przyczyniać się do wzmożenia objawów padaczki. 

Samotność, depresja 

Święta Bożego Narodzenia kojarzone są też często z radością i rodzinnym ciepłem przez co dla wielu osób mogą być źródłem samotności i pogorszenia stanu psychicznego. Może być to także dla wielu osób czas, który potęguje brak bliskich relacji, uwypukla straty osobiste czy izolację społeczną, przez co osoby samotne odczuwają jeszcze większy smutek i pustkę. 

Na dodatek wzorce idealnych świąt promowane w mediach oraz presja społeczna mogą powodować frustrację, poczucie porażki i pogłębiać objawy depresji. Stres związany z przygotowaniami, problemy finansowe czy konflikty rodzinne u osób zmagających się z zaburzeniami nastroju mogą zaostrzyć ich stan. 

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link