Nowe ogniska wścieklizny w Polsce. Te osoby muszą obowiązkowo zaszczepić koty

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Wścieklizna to choroba śmiertelna, która – gdy działa się na czas - jest możliwa do uniknięcia. Wirus wścieklizny potrafi przenieść się na człowieka, najczęściej przez ślinę zakażonego zwierzęcia. W ostatnim czasie w naszym kraju wykryto kolejne ogniska tej choroby, a na terenach gdzie ją zidentyfikowano zarządzono obowiązkowe szczepienia kotów. 
kot opiekun właściciel zwierzę
Nowe ogniska wścieklizny w Polsce. Te osoby muszą obowiązkowo zaszczepić koty
Shutterstock

W ostatnim czasie zidentyfikowano 27 ognisk choroby. W pięciu powiatach wprowadzono obowiązkowe szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. 

Wścieklizna jest śmiertelna 

Wścieklizna to ciężka, wirusowa choroba zakaźna, która atakuje układ nerwowy ludzi i zwierząt. Wywołuje ją wirus z rodziny Rhabdoviridae, przenoszony najczęściej przez ugryzienie lub kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z raną. Do głównych nosicieli należą psy, lisy, nietoperze i inne dzikie zwierzęta.

Choroba rozwija się powoli – okres inkubacji trwa od kilku dni do kilku miesięcy, zależnie od miejsca i głębokości ugryzienia. Pierwsze objawy są niespecyficzne, przypominają infekcję wirusową. Zazwyczaj pojawia się gorączka, osłabienie, bóle mięśni. Z czasem pojawiają się objawy neurologiczne, takie jak pobudzenie, dezorientacja, skurcze mięśni, a nawet wodowstręt. W zaawansowanym stadium dochodzi do paraliżu i śpiączki, co kończy się śmiercią. 

Wścieklizna jest niemal zawsze śmiertelna gdy pojawią się objawy kliniczne, dlatego kluczowe znaczenie ma profilaktyka po ekspozycji. Polega ona na dokładnym oczyszczeniu rany i podaniu szczepionki oraz immunoglobuliny, jeśli jest to konieczne. Szczepienia prewencyjne zwierząt domowych i dzikich są głównym sposobem ograniczania rozprzestrzeniania choroby. 

Obowiązkowe szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. Gdzie obowiązują? 

Nowe przepisy dotyczące szczepień kotów przeciw wściekliźnie dotyczą powiatów: biłgorajskiego, hrubieszowskiego, krasnostawskiego, tomaszowskiego i zamojskiego w województwie lubelskim

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Posiadaczom kotów w powiatach biłgorajskim, hrubieszowskim, krasnostawskim, tomaszowskim i zamojskim nakazuje się szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3 miesiąca życia” – czytamy w rozporządzeniu wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego. Nowe rozporządzenie rozszerza obszar obowiązywania szczepień kotów. 

W tym roku w województwie lubelskim wykryto 27 ognisk wścieklizny z czego 7 przypadków stwierdzono w październiku, a w listopadzie – już 14. Chorobę wykryto głównie u lisów, ale także u kotów, jenotów, psa, sarny, a nawet krowy. 

W ostatnich latach, dzięki szczepieniom dzikich lisów, skutecznie zapobiegano rozprzestrzenianiu się wścieklizny. Z powodu wojny w Ukrainie szczepienia zostały w tym kraju jednak znacznie ograniczone, a chore zwierzęta migrują do Polski. W ciągu trzech kwartałów 2024 roku w Ukrainie stwierdzono ponad 800 ognisk wścieklizny. 

Na terenie województwa lubelskiego przeprowadzono trzy akcje szczepienia dzikich lisów i jenotów. Na terenach zagrożonych wścieklizną planowany jest dodatkowy odstrzał sanitarny lisów. W Polsce obowiązkowe są szczepienia dla psów przeciwko wściekliźnie. Obowiązują powyżej trzeciego miesiąca życia. 

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link