
Spis treści
Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet na całym świecie. Rozwija się w dolnej części macicy, a najczęstszą przyczyną jego rozwoju jest przewlekłe zakażenie wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), zwłaszcza typami wysokiego ryzyka – HPV 16 i 18.
Test molekularny dwukrotnie skuteczniejszy od cytologii
Choroba rozwija się powoli, nawet przez kilka lub kilkanaście lat, początkowo nie dając żadnych objawów. Z tego względu tak ważne są regularne badania cytologiczne i testy HPV.
Test molekularny jest dwukrotnie skuteczniejszy od konwencjonalnej cytologii w wykrywaniu przedrakowych zmian szyjki macicy. Dzięki niemu kobiety zyskują szansę na uniknięcie zachorowania na raka szyjki macicy przez wykrycie zmian przedrakowych na bardzo wczesnym etapie.
Jak podkreśliła podczas konferencji prasowej w Narodowym Instytucie Onkologii minister zdrowia Izabela Leszczyna, "lipiec 2025 roku to bardzo dobry miesiąc dla zdrowia wszystkich kobiet w Polsce". - Wprowadzamy badanie na HPV HR, czyli test, który wykrywa wirusa brodawczaka ludzkiego, odpowiedzialnego za bardzo groźne nowotwory raka szyjki macicy, ale także nowotwory głowy i szyi. To badanie jest finansowane przez NFZ – wyjaśniła.
- To, co mnie niezwykle cieszy to to, że w tej profilaktyce wtórnej wszystkie kobiety w Polsce będą mogły skorzystać z badania, które wykryje nie tylko zmiany nowotworowe, ale wykryje także wirusa, który może te zmiany dopiero spowodować. Wszystko w rękach pacjentek. Zgłaszajmy się do poradni ginekologiczno-położniczych, które mają umowy z NFZ. Będziemy namawiać także kolejne POZ-y, czyli te nasze przychodnie z lekarzami rodzinnymi, żeby to położna mogła pobierać tam materiał od kobiet. Badajmy się, bo naprawdę jesteśmy w stanie wyeliminować jedną z niezwykle groźnych chorób - apelowała szefowa resortu.
Do udziału w programie nie potrzeba skierowania. Wystarczy, że pacjentka zgłosi się do placówki, która wykonuje takie badania. Obecnie jest blisko 2700 miejsc w całej Polsce, które mają uprawnienia do realizacji Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy - każda poradnia położniczo-ginekologiczna, która ma podpisaną umowę z NFZ oraz niektóre poradnie POZ. Program jest skierowany do kobiet w wieku 25-64 lata.
Profilaktyka raka szyjki macicy w Polsce
- W Polsce mamy dwie ważne rzeczy dla profilaktyki raka szyjki macicy. Po pierwsze w profilaktyce pierwotnej mamy szczepienia dla dziewcząt i chłopców, między 9. a 14. rokiem życia - szczepienia, które młode pokolenia uwolnią od raka szyjki macicy, raka głowy, raka szyi, tych nowotworów, które są wywoływane właśnie przez ten wirus. Teraz mamy także niezwykle ważną rzecz w profilaktyce wtórnej - powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Prof. Andrzej Nowakowski, kierownik Poradni Profilaktyki Raka Szyjki Macicy Narodowego Instytutu Onkologii, przypomniał podczas konferencji, że zmiany w programie profilaktyki raka szyjki macicy dotyczą także częstotliwości jego wykonywania.
– Zmieniamy nie tylko rodzaj badania - wymaz w kierunku wirusa HPV zastępuje klasyczną cytologię – ale także interwał czasowy między kolejnymi badaniami. Wynika to z ogromnej wartości diagnostycznej testu HPV. Ujemny wynik oznacza bardzo niskie ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy w ciągu kolejnych pięciu lat, dlatego kolejne badanie może być wykonywane właśnie w takim odstępie czasu – mówił prof. Andrzej Nowakowski.
Badania HPV HR oraz cytologia na podłożu płynnym (LBC) są powszechnie stosowane w wielu krajach Europy i świata jako elementy nowoczesnych programów profilaktyki raka szyjki macicy. Badania na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) – jako podstawowe badania przesiewowe są rekomendowane przez WHO i UE.
Objawy raka szyjki macicy
W początkowej fazie rak szyjki macicy przebiega bezobjawowo, co utrudnia jego wczesne wykrycie bez badań profilaktycznych. Gdy nowotwór się rozwija, mogą pojawić się:
krwawienia między miesiączkami, po stosunku lub po menopauzie,
upławy o nieprzyjemnym zapachu,
ból podczas stosunku,
uczucie ucisku w miednicy,
ból pleców lub nóg w zaawansowanym stadium.
Kto jest najbardziej zagrożony?
Ryzyko zachorowania wzrasta u kobiet, które:
wcześnie rozpoczęły współżycie i miały wielu partnerów seksualnych,
nigdy nie wykonywały badań cytologicznych,
mają osłabiony układ odpornościowy,
palą papierosy,
były długotrwale zakażone wirusem HPV.