Urodziło się pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro. "Ogromny sukces"

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Ogłoszono bardzo radosną nowinę. Urodziło się pierwsze dziecko z rządowego programu wsparcia in vitro. Zakwalifikowano do niego 23 tys. par, a efektem jest 9 258 ciąż. "Właśnie urodziło się pierwsze dziecko "z naszego programu" - powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Dziewczynka i mama czują się bardzo dobrze
Dziewczynka i mama czują się bardzo dobrze
shutterstock

Efekty rządowego programu wsparcia in vitro, z którego od 1 czerwca 2024 roku mogą korzystać pary dotknięte niepłodnością, szefowa resortu zdrowia określiła mianem "ogromnego sukcesu".

Dziewczynka i mama czują się dobrze

Informacją o narodzinach dziecka ministra zdrowia podzieliła się na antenie radia TOK FM. "Właśnie urodziło się nam pierwsze dziecko z naszego programu in vitro. To jest wcześniaczek (...) Dziewczynka i mama czują się bardzo dobrze. Gratuluję rodzicom, cieszę się po prostu niezmiernie" - powiedziała Izabela Leszczyna.

Duża popularność rządowego programu wsparcia płodności

Jak podała, do tej pory dzięki procedurze wspomaganego rozrodu, udało się uzyskać 9 258 ciąż. W sumie do programu zakwalifikowano ponad 23 tys. par, a 17 tys. - jak poinformowała Leszczyna - "już jest w tym procesie".

Dodała, że dużą popularnością cieszy się także dotowany przez państwo program ochrony płodności na okoliczność leczenia, m.in. onkologicznego. "Jest ponad pół tysiąca osób, które zamroziło swoje gamety" - powiedziała, zaznaczając, że większość tej grupy stanowią mężczyźni.

Zasady przystąpienia do programu

Rządowy program wsparcia in vitro przeznaczony jest dla par, które są w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu (wystarczy deklaracja), u których w ciągu 12 miesięcy przed zgłoszeniem do programu stwierdzono niepłodność lub była ona nieskutecznie leczona, a także takich, które mają kriokonserwowane i przechowywane zarodki, utworzone w ramach wcześniej realizowanych procedur. Obowiązujące w programie kryterium wieku to 42 lata dla kobiet, które korzystają z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia, 45 - dla kobiet, które korzystają z dawstwa oocytów lub zarodka, oraz 55 lat dla mężczyzn.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link