Dodatkowy uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków oraz dzieci hospitalizowanych w wymiarze od 8 do 15 tygodni

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Dodatkowy uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków oraz dzieci hospitalizowanych w wymiarze od 8 do 15 tygodni. Dla kogo? Jakie warunki trzeba spełniać, by uzyskać uzupełniający urlop macierzyński?
noworodek
Dodatkowy uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków oraz dzieci hospitalizowanych w wymiarze od 8 do 15 tygodni
shutterstock

W środę, 27 listopada Sejm przyjął projekt ustawy wprowadzającej dodatkowy uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków oraz dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po narodzinach. Urlop ten ma przysługiwać matkom lub ojcom, a także prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym i adopcyjnym.

Dodatkowy uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków oraz dzieci hospitalizowanych w wymiarze od 8 do 15 tygodni

Nowela uchwalona przez Sejm wprowadza dodatkowy uzupełniający urlop macierzyński w wymiarze od 8 do 15 tygodni. Wymiar tego urlopu zależny będzie m.in. od masy urodzeniowej dziecka, a także terminu urodzenia dziecka. Będzie płatny 100 proc.

  • Do 15 tygodni urlopu dla rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g. Urlop przysługuje za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do 15. tygodnia po porodzie. 
  • Do 8 tygodni urlopu dla rodziców dzieci urodzonych po ukończeniu 28. tygodnia ciąży, a przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową powyżej 1000 g. Urlop przysługuje za każdy tydzień hospitalizacji dziecka do 8. tygodnia po porodzie. 
  • Do 8 tygodni urlopu dla rodziców dzieci urodzonych po ukończeniu 37. tygodnia ciąży, w przypadku, gdy hospitalizacja trwa co najmniej 2 kolejne dni lub pobyt dziecka w szpitalu przypada między 5. a 28. dniem po porodzie.

Dodatkowy uzupełniający urlop macierzyński na wniosek

Uzupełniający urlop macierzyński będzie udzielany jednorazowo na wniosek składany w formie elektronicznej lub papierowej przez pracownicę bądź pracownika – rodzica dziecka w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek. Do wniosku będzie trzeba dołączyć dokumenty określone w przepisach rozporządzenia wykonawczego, a także zaświadczenie ze szpitala, bądź innego zakładu leczniczego, w którym przebywało dziecko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link