
Niska świadomość zdrowotna kosztuje trzy razy więcej. Eksperci apelują o edukację i samoleczenie
Brak wiedzy o podstawowych zasadach dbania o zdrowie może prowadzić do znacznie wyższych kosztów leczenia i przeciążenia systemu ochrony zdrowia. Eksperci wskazują, że samoleczenie i szeroka edukacja zdrowotna mogą przynieść miliardy euro oszczędności rocznie – zarówno dla pacjentów, jak i dla państwa.
18 czerwca 2025, 12:30

Nowa ustawa o Krajowej Sieci Kardiologicznej już podpisana. Co zmieni się dla pacjentów z chorobami serca?
Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce. Nowa ustawa o Krajowej Sieci Kardiologicznej ma zapewnić pacjentom szybszą diagnozę, lepsze leczenie i jednakowy dostęp do opieki – bez względu na miejsce zamieszkania. Sprawdź, co się zmienia.
17 czerwca 2025, 13:44

Potwierdzanie prawa do świadczeń opieki zdrowotnej. Postulaty Komisji Unii Metropolii Polskich ds. Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia
Komisja Unii Metropolii Polskich ds. Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia opublikowała postulaty ws. korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Chodzi m.in. o rozwiązania dotyczące dekoncentracji uprawnień do wydawania decyzji, ujednolicenia właściwości miejscowej organu, czy opłat powiatu za pobyt dziecka umieszczonego w ZOL na podstawie postanowienia sądu.
08 kwietnia 2025, 15:14

Lepiej "zaopiekowany" a nie odrzucany. Co się zmieni w opiece zdrowotnej seniorów? [ROZMOWA]
"Konieczny jest więc system, który zapewni kompleksową opiekę dla osób starszych, a kluczową rolę w tym procesie powinni odgrywać geriatrzy" - mówi prof. dr hab. n. med. Alicja Chybicka, posłanka na Sejm, wiceprzewodnicząca podkomisji stałej do spraw zdrowia osób starszych.
02 marca 2025, 08:12