Polacy rezygnują z publicznej opieki zdrowotnej. Powód? Wielomiesięczne kolejki

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Długie kolejki w państwowych placówkach powodują, że publicznie leczymy schorzenia wymagające hospitalizacji, a na konsultacje profilaktyczne umawiamy się prywatnie. Główną przyczyną wyboru prywatnej opieki zdrowotnej jest znacznie krótszy czas oczekiwania na wizytę - przykładowo do ortopedy na NFZ czeka się średnio 1,4 miesiąca, a prywatnie tylko 2,7 dnia.
lekarz, pacjent
Polacy rezygnują z publicznej opieki zdrowotnej. Powód? Wielomiesięczne kolejki
shutterstock

Z długimi kolejkami do lekarzy specjalistów w publicznej służbie zdrowia Polacy mierzą się od lat. Dlatego coraz więcej z nich szuka pomocy w prywatnych przychodniach czy praktykach lekarskich. Pokazują to m.in. statystyki publikowane przez Polską Izbę Ubezpieczeń, z których wynika, że z roku na rok liczba osób korzystających z dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, które zapewniają dostęp do konsultacji i badań niepublicznych, rośnie w tempie kilkunastu procent rocznie już od wielu lat.

– Jednak nie rezygnujemy całkowicie z publicznego systemu ochrony zdrowia. Wytworzył się pewien podział i leczymy się w sposób "mieszany". Leczenie najcięższych schorzeń, które wiąże się z koniecznością hospitalizacji lub przeprowadzeniem operacji ratujących życie, nadal pozostaje domeną systemu publicznego. Z kolei do placówek prywatnych Polacy kierują się, kiedy potrzebują specjalistycznej opieki o charakterze profilaktycznym. W przypadku porad internistycznych widzę z kolei równowagę – mówi Rafał Romaniuk z Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych i Pracowniczych w SALTUS Ubezpieczenia.

Do których lekarzy chodzimy najczęściej?

Analiza Głównego Urzędu Statystycznego "Zdrowie i ochrona zdrowia w 2023 roku” pokazuje, do jakich specjalistów Polacy udają się najczęściej po poradę. Wynika z niej, że największy odsetek wszystkich porad specjalistycznych stanowią konsultacje chirurgiczne (17,7%), na drugim miejscu znajdują się z wizyty ginekologiczno-położnicze (10,5%), a podium najczęściej umawianych wizyt zamykają odwiedziny w poradniach okulistycznych (8,6%).

W przypadku świadczeń prywatnych lista ta wygląda nieco inaczej. Według danych SALTUS Ubezpieczenia, osoby korzystające z dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych w 2024 r. najczęściej umawiały za ich pośrednictwem konsultacje ginekologiczne, ortopedyczne i dermatologiczne.

– To porównanie dobrze pokazuje, że w działaniach profilaktycznych stawiamy raczej na porady w przychodniach prywatnych, a na poważne leczenie, czy jak pokazują dane GUS, prowadzenie ciąży, nadal decydujemy się w ramach systemu publicznego. Główną przyczyną takiego podziału jest długi czas oczekiwania na wizyty specjalistyczne w placówkach publicznych, gdzie jest on liczony w miesiącach. W przypadku świadczeń prywatnych mamy z kolei do czynienia z raptem kilkoma dniami oczekiwania na wizytę – zauważa Romaniuk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do specjalisty na NFZ czeka się miesiącami. Prywatnie - kilka dni

Jak duża jest różnica w czasie oczekiwania na konsultację publiczną i na prywatną? Tu sytuację może zobrazować zestawienie danych zawartych w Barometrze WHC 2024 "Polacy w kolejkach" z danymi SALTUS Ubezpieczenia.

Na potrzeby porównania przyjrzyjmy się konsultacjom, które najczęściej wykonujemy prywatnie, czyli ginekologicznym, ortopedycznym i dermatologicznym. W pierwszym przypadku czas oczekiwania w placówce publicznej to według Barometru WHC średnio 0,9 miesiąca, a w przypadku wizyt zamawianych u ubezpieczyciela to 0,9… dnia. Do ortopedy na NFZ czekamy ok. 1,4 miesiąca, a prywatnie 2,7 dnia. Do dermatologa z kolei dostaniemy się po 1,9 miesiąca, a w przypadku ubezpieczenia czekamy ok. 1 dnia.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link