Bicie dzieci szkodzi zawsze i wszędzie. Nowe badanie nie pozostawia złudzeń

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Fizyczne karanie dzieci – nawet w kulturach, gdzie jest powszechne – ma wyłącznie negatywne skutki. Najnowsze globalne badanie objęło niemal 200 analiz z 92 krajów o niższych dochodach. Wniosek? Kara cielesna nigdy nie pomaga – zawsze szkodzi.
bicie dziecka kara fizyczna kara cielesna dzieci
Bicie dzieci szkodzi zawsze i wszędzie. Nowe badanie nie pozostawia złudzeń
Shutterstock

Czy kary cielesne mogą mieć inne znaczenie w krajach, gdzie są społecznie akceptowane? Zespół naukowców z New York University sprawdził to, analizując dane z niemal 200 badań z ostatnich dwóch dekad. Badania objęły 92 kraje o niskim i średnim dochodzie. Wyniki są jednoznaczne – fizyczne karanie dzieci wiąże się z szeregiem szkód psychicznych, fizycznych i społecznych, niezależnie od kultury czy statusu ekonomicznego.

Negatywne skutki kar cielesnych dla dzieci

Fizyczne karanie dzieci przynosi wyłącznie negatywne skutki – pokazało badanie przeprowadzone na New York University.

„Niektórzy eksperci sugerowali, że kara fizyczna może wywoływać inne skutki w krajach, gdzie jest bardziej rozpowszechniona lub społecznie akceptowana – to podejście znane jest jako hipoteza norm kulturowych” – zaznacza Jorge Cuartas, główny autor badania przedstawionego w piśmie „Nature Human Behaviour”.

„Jednak brak danych z krajów o niskim i średnim dochodzie utrudniał dotąd pełne zrozumienie, w jakim stopniu szkody wynikające z kar fizycznych w dzieciństwie są uniwersalne, a w jakim zależne od kontekstu kulturowego” – zauważa.

Szkody w niemal każdym aspekcie życia

Naukowcy przeanalizowali 195 badań, opublikowanych w latach 2002–2024, a dotyczących kar cielesnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obejmowały one 92 kraje o niskim i średnim dochodzie oraz 19 różnych wskaźników, związanych z relacjami rodzic-dziecko, zdrowiem psychicznym i fizycznym, zachowaniami przemocowymi, postawami wobec przemocy, używaniem substancji psychoaktywnych, funkcjonowaniem poznawczym, umiejętnościami społeczno-emocjonalnymi, snem, sprawnością motoryczną oraz prawdopodobieństwem przymusu pracy w dzieciństwie.

Wyniki analiz wskazują na to, że kary fizyczne były wyraźnie związane z negatywnymi konsekwencjami w 16 z 19 analizowanych obszarów: gorszymi relacjami rodzic–dziecko, byciem ofiarą przemocy, stosowaniem przemocy (w tym przemocy względem partnera w dorosłości), akceptowaniem przemocy, gorszym zdrowiem fizycznym i psychicznym, używaniem substancji psychoaktywnych, słabymi wynikami w nauce, zaburzeniami językowymi, pogorszeniem funkcji wykonawczych, zaburzeniami umiejętności społeczno-emocjonalnych, ogólnymi problemami behawioralnymi, zaburzeniami internalizacyjnymi (prof. depresja i wycofanie) i eksternalizacyjnymi (prof. agresja i działania destrukcyjne), zaburzeniami w rozwoju wczesnodziecięcym oraz jakością snu.

Nie stwierdzono wpływu kar cielesnych na umiejętności poznawcze, motoryczne oraz skalę przymusu pracy dzieci.

Zero korzyści, wiele strat

Co istotne, badanie nie wykazało żadnych pozytywnych skutków związanych z karami fizycznymi.

„Spójność i siła tych wyników sugerują, że kara fizyczna jest w szerokim zakresie szkodliwa dla dzieci i młodzieży. W przyszłości konieczne będą dalsze badania, aby zidentyfikować skuteczne strategie zapobiegania karom fizycznym na skalę globalną oraz zapewnić, że dzieci będą chronione przed wszystkimi formami przemocy, co będzie wspierało ich zdrowy rozwój” – mówi prof. Cuartas.

Czas na zakaz kar fizycznych wobec dzieci

Eksperci wzywają do całkowitego zakazu kar fizycznych wobec dzieci i podkreślają konieczność działań edukacyjnych oraz legislacyjnych.

Jak przypominają naukowcy, w 2006 roku Sekretarz Generalny ONZ wezwał do zakazu kar cielesnych wobec dzieci - czyli stosowania siły fizycznej w celu zadania bólu, obejmującej m.in. klapsy, potrząsanie i bicie. Do tej pory 65 krajów na świecie wprowadziło całkowity lub częściowy zakaz takiej praktyki. Większość z tych zakazów została jednak ustanowiona w krajach o wysokich dochodach (z dochodem narodowym brutto wynoszącym co najmniej 14 tys. dolarów na mieszkańca).

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link