Karta DiLO - nowe zasady. Co zyskają pacjenci z podejrzeniem nowotworu?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Kartę DiLO, czyli tzw. zielona karta, to specjalny dokument, który jest elementem tzw. pakietu onkologicznego. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji udostępniony został projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wzoru karty diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO). Kto i w jakiej sytuacji wystawi kartę DiLO?
Karta diagnostyki i leczenia onkologicznego (potocznie: zielona karta DiLO) została wprowadzona 1 stycznia 2015 roku wraz z pakietem onkologicznym
Karta diagnostyki i leczenia onkologicznego (potocznie: zielona karta DiLO) została wprowadzona 1 stycznia 2015 roku wraz z pakietem onkologicznym
shutterstock

Na stronach RCL opublikowany został projekt rozporządzenia MZ ws. wzoru karty diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO).

Nowe zasady

Zmiana w stosunku do obowiązującego obecnie wzoru polega na tym, że będzie mógł ją wystawić także lekarz, udzielający świadczeń szpitalnych i lekarz udzielający świadczeń z zakresu programów zdrowotnych, tak samo jak lekarza AOS i POZ. Oznacza to, że karta DiLO będzie mogła być wystawiona w szpitalu w sytuacji podejrzenia i stwierdzenia, a nie tylko stwierdzenia nowotworu.

Jak napisano w uzasadnieniu, wzór karty DiLO został określony przez ministra zdrowia w drodze rozporządzenia na podstawie art. 40 ust. 5 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o Krajowej Sieci Onkologicznej. Celem karty jest zapewnienie właściwego przepływu informacji dotyczących realizacji diagnostyki onkologicznej lub leczenia onkologicznego.

Karta DiLO będzie mogła być wystawiona w szpitalu w sytuacji podejrzenia i stwierdzenia, a nie tylko stwierdzenia nowotworu. W art. 54 ustawa wskazuje, że dotychczasowe rozporządzenie w sprawie wzoru karty diagnostyki i leczenia onkologicznego zachowuje moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 40 ust. 5 ustawy, nie dłużej jednak niż przez 24 miesiące od dnia wejścia w życie ustawy, tj. do dnia 19 kwietnia 2025 r. Proponuje się, aby rozporządzenia weszło w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Szybka ścieżka

Kartę DiLO można porównać do priorytetowego skierowania, które pozwala dostać się do lekarzy bez kolejki. Dzięki niej pacjent ma szybszy dostęp do diagnostyki i leczenia onkologicznego. Nie musi się martwić, że minie wiele miesięcy, zanim rozpocznie leczenie onkologiczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W założeniu nie powinno minąć więcej niż 7 tygodni od momentu założenia karty do postawienia diagnozy. W przeciągu tego czasu powinny odbyć się konsultacje u specjalistów, badania diagnostyczne, a także ustalenie planu leczenia.

Zieloną kartę diagnostyki uzyskuje się nie tylko przy pierwotnej diagnozie nowotworu. Można ją też dostać przy nawrocie choroby. Karta DiLO jest tak długo ważna, ile trwa proces diagnostyki i terapii. Zamyka się ją, kiedy podczas badań nowotwór nie zostanie potwierdzony lub gdy zakończy się leczenie onkologiczne.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Newsletter
Drukuj
Skopiuj link